potato

Jaro přichází a s ním také příjemné slunečné počasí. Rádi bychom chodili na procházky, byli pozitivně naladění a užívali si nástupu teplých dní. A ejhle! Nějak nám to po té dlouhé zimě, množství tučných jídel nejde. Jarní detoxikační tipy pomohou.

Jarní detox jako pomocník

Mnoho lidí si myslí, že detox není nic pro ně, že jde o nějakou dietu a je to jen pro ty, kteří věří alternativní medicíně a jiným pro některé neobvyklým terapiím a praktikám. Ale detox je velmi přirozenou součástí životního cyklu, potažmo zdraví jako takového.

Stravovací detox

Jaro je skvělou příležitostí, jak zregenerovat organismus, aby fungoval správně a vy jste tak mohli dělat to, co chcete, kdy chcete a kde chcete.

potatoZapomeňte na smažená jídla

Zkuste alespoň týden vynechat cokoli smaženého, abyste tak nechali tělo odpočinout. Není novinkou, že je tělo unavenější a organismus pomalejší, jestliže musí nasbíranou energii využívat – nikoli na vaše vlastní aktivity – ale na činnost těla a jeho funkcí. Tím, že vynecháte smažená a tučná jídla, si ulevíte především fyzicky a budete se cítit svěže. I to má své výhody: budete moci více času investovat do vašich zájmů, výletů či pohybových aktivit!

Voda, voda, voda

Tekutiny jsou pohonem pro fungování našeho organismu. Doplňujte neustále tolik potřebné tekutiny – nepočítá se káva, energy nápoje ani sladká pitíčka s vysokým podílem koncentrátů, barviv a éček. Úplně postačí pít vodu. Jestliže vám však samotná nechutná, můžete si ji ozvláštnit ovocem. Doporučuje se např. citron, ale můžete využít jakékoli ovoce, které vám bude takto v kombinaci s vodou chutnat.

Čerstvé potraviny

V zimě jsme se snažili zahřát teplými polévkami, omáčkami, čajem apod. Na jaře, kdy se ještě ochlazovat příliš nepotřebujeme, je vhodnější věnovat pozornost spíše nezpracovaným potravinám a obohacovat tělo různými saláty, ať už zeleninovými nebo ovocnými. Fantazii se meze nekladou.

smoothie

Raw

Tip: Můžete se vrhnout také na některé z raw receptů (raw = připraveno do 42 °C, aby se z potravin neztratily důležité minerály a vitamíny). Ty jsou sestaveny z čerstvých surovin a představují lehká jídla, která nezahltí váš organismus.

mind

Psychický detox

Poslední dobou na sobě lidé začínají pracovat. Snaží se nacházet psychické neduhy, zpracovávat je a nakonec se jich trvale zbavit. Dnešní doba je velice dynamická, rychlá a stále se něco děje. Vše kolem se rychle rozvíjí, ale my jako lidé nemáme schopnost takového vzestupu, je pro nás přirozenější postupně stoupat, nikoli přímo skákat.

Pomáhat nám může čas od času úklid v hlavě. Znáte to – vyřešit to, co už v ní nosíme příliš dlouho, zbavit se bolestí apod. Jestliže se však nedokážeme soustředit, už je toho v naší hlavě příliš, a tak je třeba, abychom se zastavili. S tím může pomoci ve všech ohledech praktická meditace – donutí vás zastavit se, vnímat se teď a tady a plně se soustředit.

Shrnutí

Jarní detox je kombinací vyčištění nejen zevnitř fyzicky, ale také emočně, duševně:

  • stravujte se lehce
  • pijte dostatek tekutin
  • nezatěžujte organismus stravovacími zlozvyky
  • dovolte si vypnout (i nad rámec spánku v noci)
  • meditujte
  • snažte se být teď a tady

Máte nějaké tipy, které mohou na jaře nakopnout a pomoci nastartovat rozespalé tělo i mysl?