Brňané mohou slavit. Jejich město se dostalo na seznam mezinárodně doporučených míst, která se vyplatí navštívit. Jen ten hlavní důvod pokulhává.

Je totiž otázkou, zda to, že Brno je pro turisty atraktivní zejména pro velký počet veřejně vystavených předmětů připomínajících mužský pohlavní úd, je opravdu tím stupněm slávy a atraktivity, na který chtěla moravská metropole dosáhnout.

Na druhou stranu ale mohou Brňané slavit. Jejich město se totiž propracovalo hned mezi desítku nejzvláštnějších evropských atrakcí, které jsou senzacechtivým turistům doporučovány. Seznam zveřejnil renomovaný britský list The Guardian, který navíc brněnskou kapitolu nadepsal zcela poeticky: Brněnské sochy penisů.

Ohled, v němž se Praha Brnu nemůže rovnat?

Zatímco Praha v turistických průvodcích vyniká spíše seriózními památkami a architekturou (a ne, vážně nejsem z Prahy), Brno se zřejmě do povědomí turistů zapíše mnohem animálnějším způsobem. S troškou ironie by se dalo říct, že minimálně v centru Brna nalezneš penis, kam se podíváš. Od slavného brněnského orloje, který stojí na Náměstí Svobody, je to k novější a momentálně ještě oblíbenější atrakci takřka co by kamenem dohodil.

Brno,_Moravské_náměstí_-_jezdecká_socha_Jošta_(8231)

Skvost sochaře Jaroslava Róny nesoucí název Odvaha se hrdě tyčí nad Moravským náměstím a socha jezdce na koni se velmi záhy po odhalení stala oblíbeným a vysmívaným brněnským prvkem. Obzvlášť po elegantním vibrátoru, jenž se pyšně skví jen o pár metrů dál. Když si totiž stoupnete mezi přední nohy koně a podíváte se vzhůru, naskytne se vám nadmíru zajímavý pohled. Mohlo tohle vůbec vzniknout náhodou?

Brno 02

Podle výtvarníka Róny nebyl zavádějící průhled mezi koňskýma nohama záměrem, ale zdá se, že na to se dnes už nikdo neptá. Věrná napodobenina mužského pohlaví těší návštěvníky, kteří jsou ochotni pod koněm stát i dlouhé fronty, jen aby se mohli v jedinečném podhledu vyfotit. Možná by Brno mohlo zvážit změnu městského znaku, protože z tohohle se už jen tak nevyhrabe.

Nepomůže ani kulička

V případě druhé a starší brněnské rádoby sexuální atrakce rovněž asi nemůžeme hovořit o prvotním úmyslu, který by udával, že uprostřed hlavního brněnského náměstí vyroste hladký a lesklý temný vibrátor. Co na tom, že každý den v jedenáct hodin z jeho útrob vypadne kulička, kterou si lidé mohou vzít na památku? Ten tvar to prostě nepřebije.

Brno,_náměstí_Svobody,_hodiny

A tak Brno místo toho aby bodovalo malebným Petrovem, temnými katakombami pod Špilberkem, prestižními univerzitami nebo expozicí kapucínských mnichů – boduje penisy. A pak, že lidstvo není zvrácené. Tak tedy gratulujme Brnu, že se se svými modely alá pánské přirození úspěšně zařadilo mezi portugalské miniaturní městečko, tropický ostrov v okolí Berlína nebo rakouské pivní lázně.

Foto: Wikimedia, Flickr