running

V období od Vánoc až po Silvestr si užíváme volna v podobě dobrých jídel, pozdního vstávání a klidu na gauči u pohádek a filmů, které jsme během celého roku nezvládli zhlédnout. Na stolech je spousta cukroví, bramborového salátu, chlebíčků, jednohubek a celkově jídla, kterému se snad ani nedá dlouho odolávat. A tak se z lidí s pevnou vůlí, pevnými břichy a aktivním životem stávají lidé s vyvalenými pupky, ospalkami a žádným denním harmonogramem. 

Jak se jen té vánoční pohodlnosti zbavit?

Co s tím, když už potřebujeme zase fungovat normálně? Co s tím, když už skončilo období poflakování? Nastartovat se můžete několika způsoby:

1. (ne)cvičení

Chcete se dostat opět do formy? 10minutová každodenní rozcvička dělá divy. Procvičte každou část těla, abyste znovu nastartovali váš organismus. Věnujte svému tělu 10 minut denně.

  • 2 minuty plank
  • 2 minuty sedy-lehy
  • 2 minuty dřepy
  • 2 minuty skoky na místě
  • 2 minuty protažení celé páteře

Ale divili byste se, jaké zázraky dělá každodenní chůze či desetiminutový běh. A tak můžete přibraná kila zase hned poslat k ledu i s rokem 2016 a navíc ještě uděláte něco pro sebe.

running

2. spánek

Ruku na srdce – kolik času jste o dovolené věnovali spánku? Pravděpodobně buď extrémně málo nebo extrémně mnoho. A jak víme, žádný extrém není dobrý. Je tedy důležité, abyste svému tělu dopřáli dostatek spánku – zdravý průměr je od 6,5 hodiny až 8 hodin. Záleží ale samozřejmě na organismu, vytížení, předchozí únavě i zdravotním stavu.

spanek

Ze všeho nejvíc vyčerpává nečinnost.

Aristotelés

3. předsevzetí ne, raději plány

Samotná předsevzetí v nás vzbuzují rozkazy, příkazy, zákazy. Ty se velmi špatně plní, obzvláště po pozvolné dovolené, kdy jste odpočívali a mlsali. Staňte se kouzelníky a vykouzlete si plány a přání. Nebuďte na sebe zbytečně tvrdí. Spíše si vytvořte nákres cesty, kterou byste se chtěli dát. Motivujte se a vymyslete i odměnu a vše půjde lépe. Jestliže se zaměstnáte a vhodně si rozvrhnete čas, vše půjde lépe a možná až překvapivě snadno. Ne nadarmo a paradoxně se říká, že lidé, kteří mají mnoho času, také nejvíce nestíhají plnit deadliny. Nastartujte nejen tělo cvičením, ale zaměstnejte především mozek.

spolu

4. jídlo – nejídlo

Možná byste si konečně měli uvědomit, co jste za poslední měsíc svému tělu dopřávali. Bylo to zdravé? Bylo to výživné? Bylo to to, co svému tělu chcete skutečně dávat? Cukroví je většinou plné cukru, bílé mouky a tuku. Štědrovečerní jídlo jistě také není příliš zdravé. Udělejte tlustou čáru za rokem 2016 a nastartujte nový rok i váš organismus týdenní detoxikační ovocnou kůrou a zdravými pokrmy v podobě zeleninových salátů, lehkých jídel a chutných pamlsků. Odlehčete svému tělu při rekonvalescenci.

Z ospalého medvěda zase svěžím člověkem

Nastartovat se můžete nejen pohybem, dostatkem spánku, ale také pravidelným pitným režimem, činnostmi i kvalitním jídlem s dostatkem vitamínů a minerálů.

A pokud patříte mezi ty, kteří se po celou dobu vánočních svátků a silvestrovských oslav drželi, gratulujeme vám. Odměnou vám může být především dobrý pocit i příjemný vstup do nového roku bez dřiny a úsilí znovu nakopnout sebe sama, nacpaný pupík i lenost ukrytou uvnitř vás!

Zdroj fotografií: freepik.com