Součástí lidského života je bohužel i smrt. Jakkoli nepříjemný a bolestivý je pro nás odchod našich blízkých, je vhodné zachovávat i v takto vypjatých situacích určité dekorum. Pojďme se podívat na to, jak si na pohřbu neudělat faux-pas.

Neexistuje vlastně žádné definující pravidlo, které by přesně stanovovalo, co bychom si měli na pohřeb obléci. Je to v podstatě logické – v období smutku je náš oděv jednou z úplně posledních věcí, které bychom chtěli řešit. Určitě se vám ale vyplatí dodržet základní pravidlo – sladit oděv do černé barvy, která je v naší kultuře považována za smuteční.

pohřeb 01

Pokud nedisponujete černým oblekem, můžete zvolit jinou tmavou variantu, ale modré barvy, byť tmavé, se vyvarujte. Co se týče formálnosti oblečení, pokud váháte, zda byste se mohli pohřbu zúčastnit například v černých džínách a pulovru téže barvy, mějte na paměti, že i svým oděvem navenek vyjadřujete svou úctu vůči zesnulému. Obecně by tak mělo platit, že čím bližší pozůstalí, tím formálnější oděv.

Může být i bílá?

Všechny složky vašeho oblečení nemusí být černé, můžete si do černého obleku vzít bílou košili, kterou doplníte černou kravatou. Určitě byste však měli volit konzervativní střihy a pro tuto příležitost opravdu vynechat extravagantní výstřelky, na takové události, jakou je pohřeb, je stejně nikdo neocení.

Konzervativní oděv by měly volit i dámy, pokud se rozhodnou absolvovat poslední rozloučení v šatech, měly by rozhodně mít sukni pod kolena a zakrytá ramena. Na pietní akci skutečně není zrovna vhodné odhalovat velké plochy těla, obzvláště koná-li se pohřeb v kostele.

pohřeb 03

Velmi užitečným doplňkem je plátěný kapesník, kterým si můžete utírat slzy, popřípadě jej gentlemansky (samozřejmě nepoužitý) nabídnout některé z truchlících dam. Můžete zvolit i papírovou variantu, která ale může narušovat obřad nepříjemným šustěním při vytahování kapesníku z balíčku.

A co děti?

S dětským formálním oblečením je vždy tak trochu problém. Málokteré dítě má v průběhu svého růstu v záloze alespoň trochu padnoucí dětský oblek, který by navíc byl předpisově tmavý. Můžete se tak pokusit zvolit alespoň černobílou kombinaci. V případě, že ani takovouto kombinací šatník vaší ratolesti nedisponuje, snažte se jej alespoň obléci střídmě.

Zásadní otázkou ale také je, jestli by malé děti vůbec měly pohřby absolvovat. Idea přirozeného přijetí smrti je sice pěkná, ale malé dítko si zpravidla smuteční akci se smrtí úplně plnohodnotně nepropojí. Pokud však své dítě i přesto na pohřeb chcete vzít, postarejte se o to, aby jeho nevhodné chování nenarušovalo průběh akce.

Na závěr je možná dobré zmínit, že i co se týče pohřbů, existují různé úrovně formálnosti, i když se to může zdát jako bizarní. V zásadě ale platí to, že pokud dodržíte černou barvu a vyvarujete se vulgárnímu oblečení a extravaganci, nikdo se na vás skrz prsty dívat nebude. Na pohřbech totiž možná více než kdy jindy jde o to takzvaně „splynout s davem.“

Foto: Pixabay