Krásné nové boty nosíme s patřičnou hrdostí. S postupem času je ale opotřebováváme a časem vyměníme za nové. Jak prodloužit životnost obuvi?

Zachovat si dobré boty po delší dobu není zase až tolik složité. Bohužel spousta z nás už naskočila do kolotoče, v němž si kupujeme na každou sezónu levné nové boty, které se nám na sklonku sezóny rozpadnou. A tak pořád dokola. Podstatně šetrnější a užitečnější by ale však bylo investovat do dražšího a kvalitního kousku obuvi, o který bychom náležitě pečovali, aby nám nějaké to léto vydržel.

Nemusíte každým dnem své nové boty leštit, ani nijak extrémně úzkostlivě udržovat. Stačí dodržovat pár základních pravidel, díky kterým si prodloužíte životnost bot i o několik let. Jaké to jsou?

brown-shoes-1150071_1920

Čištění bot

Ne všem botám dělá dobře rýžový kartáč nebo pračka. Obzvláště kvalitnější materiály jsou na údržbu choulostivější a vyžadují speciální přípravky, o to víc se vám ale později odmění svou životností.

Kožené boty například nikdy nemyjte vodou ani drsným kartáčem, špínu z nich sprašujte jemným kartáčkem na boty za sucha. Pokud jsou boty opravdu hodně zašpiněné, šetrně je vyčistěte speciálním prostředkem na kůži. Jinak by se vám totiž skvrny od asfaltu mohly pěkně prodražit.

Boty navíc po vyschnutí otřete měkkým hadříkem s naneseným krémem. Po krémování můžete koženou obuv doleštit novým čistým hadříkem a nakonec boty opatřit impregnací proti propustnosti vody.

brush-1194452_1920

Semišové boty očistíte nejlépe tak, že z nich tvrdým předmětem, jako je například tupá strana nože, seškrábete nejhrubší nečistoty a posléze obuv dočistíte měkkým kartáčem. Obuv ze semiše nikdy nemyjte vodou, mohli byste poškodit tvar semišových vláken a boty si zničit. Rovněž boty také nekrémujte.

Látkovou obuv sice prát můžete, ale je lepší z ní předem odstranit hrubé nečistoty kartáčem. Při samotném praní je vhodné prát boty v povlaku nebo textilním sáčku. Praní lepených bot se ale raději vyhněte.

Důležité je i skladování a obouvání

Je jasné, že svým botám asi příliš nepomůžete, pokud jim při obouvání budete sešlapovat patu, kterou si tím postupně zdeformujete. Vždy je proto vhodné používat k obouvání lžíci, která vás od podobných problémů uchrání.

shoes-1031591_1920

Boty je dobré uschovávat na suchém místě a dbát na to, aby se na ně zbytečně neprášilo. Je maximálně dobré boty střídat, ne všechny typy jsou například určeny do deště. Mokré boty nikdy nevysušujte fénem, vycpěte je novinami a nechte pozvolna uschnout.

Foto: Pixabay