Podle statistik volí každý třetí Čech s dioptrickou vadou nošení kontaktních čoček. Nejčastěji sahají po kontaktních čočkách mladí lidé od 20 do 29 let a zejména pak podle očního lékaře Pavla Stodůlky ženy.

Stodůlka upozornil na to, že nošení kontaktních čoček má svá určitá pravidla, kterými když se jejich majitelé neřídí, mohou si způsobit nepříjemné záněty i trvalé poškození zraku.

Kontaktní čočky existují od konce 19. století, moderní gelové čočky jsou navíc českým vynálezem. V roce 1955 si tento vynález nechal patentovat akademik Otto Wichterle.

oko 02

Komplikace spojené s nošením kontaktních čoček mají přibližně čtyři procenta uživatelů, obtíže plynou nejčastěji z důvodu nedodržení hygieny a doby výměny. Další potíže mohou podle přednosty sítě očních klinik Gemini nastat také kvůli častému nákupu čoček přes internet. Lidé střídají různé typy čoček podle výhodnosti nabídky, řídí se také tím, co nosí jejich známí, a přitom si daný typ čoček dříve nevyzkoušeli a ani se neporadili s odborníkem.

Pokud zvolí těsnou kontaktní čočku, bude na oku příliš přilepená. Čočka bude mít nedostatečný pohyb, tudíž i špatnou výměnu slzného filmu, v němž se budou hromadit odumřelé buňky. Tím se startuje koloběh komplikací spojených s nošením čoček,“ vysvětlil Stodůlka.

Další problém vidí v tom, že ne všichni majitelé čoček jim věnují potřebnou péči. Čočky s plánovanou výměnou 14 dní a déle je nutné každý den pečlivě čistit a ukládat do čerstvého roztoku. Měkké čočky je nutné denně ukládat do čistého roztoku. Předtím se musejí mechanicky vyčistit. Tím se odstraní nejvíc bakterií, améb a nečistot, popsal lékař.

oko 01

Pevné kontaktní čočky se také čistí denně a ukládají do čistého roztoku. Čištění je dvoufázové, nejprve abrazním čisticím roztokem, poté se opláchnou v pitné vodě a uloží do pouzdra s čerstvým roztokem.

Podle Stodůlky si řada pacientů myslí, že o čočky pečují dobře. Podléhají přitom mýtům a omylům, které jejich zraku škodí. „Nejčastějším problémem je nedodržení plánované výměny. Čtrnáctidenní čočku je nutné vyhodit 14 dní ode dne otevření obalu. Neznamená to tedy, že si ji člověk může čtrnáctkrát nasadit v libovolném časovém období,“ upozornil.

Obavy mají lidé i z kontaktních čoček v letadle, mnozí si raději berou na cestu místo čoček brýle. Podle Stodůlky to není nutné, čočky by ani při dlouhém letu neměly zraku uškodit. Pro pohodlí během letu doporučuje vzít na palubu oční kapky, tzv. umělé slzy. Suchý vzduch v letadle čočky vysouší, takže se smršťují, to je oku nepříjemné. Obtíž řeší umělé slzy. Stodůlka také doporučuje po příletu aplikovat nový pár čoček.

Zdroj: ČTK

Foto: Pexels