Naše Velikonoce jsou proti některým tradičním zvykům udržovaným ve světě slabý odvar. Které tradice jsou nejbizarnější?

Tradice a zvyky vždy patřily a budou patřit k lidstvu. Jsou prostě tak nějak neodmyslitelně spjaty s lidskou kulturou a společností, a dalo by se říci, že právě tradice a zvyky kulturu do velké míry spoluvytváří. Byla by nuda, kdy by po celém světě lidé dodržovali stejné tradice. Koneckonců třeba jen samotná oslava vánočních svátků probíhá trochu jinak prakticky v každé zemi. O vánocích se ale dnes bavit nebudeme. Co tedy patří mezi nejdivnější zvyky na světě?

1. Tanec s mravenčími rukavicemi

Au. Tuto mimořádně zvláštní tradici udržují obyvatelé Amazonie. Jedná se o mužskou záležitost, protože když chlapci dorostou do určitého věku, musí si rituálně na ruku navléci palčák plný mravenců Panaponera clavata a deset minut s ním tancovat. Možná vám mravenci připadají jako směšný úkol, tento druh je ale po celém světě známý tím, že jeho kousnutí je velmi nepříjemné a docela hodně bolí. Jakože fakt hodně.

A ještě bizarnější na tomto zvyku je, že jej muži musí opakovat při různých příležitostech přibližně dvacetkrát za život.

25

2. Piercingy u příležitosti hinduistického svátku Thaipusam

Tento svátek oslavuje především tamilská komunita. Příslušníci hinduismu, kteří mají na těle piercingy jako třeba slečna na obrázku, se vydávají na rituální pouť do malajsijských jeskyní Batu. Jsou to zejména příznivci boha války Lorda Murugana.

26

30

3. Noční lov v Bhútánu

Tato tradice se nazývá Bomena a udržuje se hlavně ve východních částech himálajského království. Mladí muži v rámci tohoto svátku vybíhají v noci ven a hledají svou lásku. Díky tomuto dni mohou vkročit i do domů starých panen a nezadaných žen a strávit s nimi noc. Pokud jsou ale při svých radovánkách přistiženi, musí se se svými jednorázovými partnerkami oženit.

28

4. Pohřební rituál z Yanomami

Když v Yanomami někdo zemře, je jeho tělo rituálně spáleno. Popel je pak vmíchán do polévky ze zeleného banánu, kterou musí vypít osoba z pozůstalé rodiny. Tamní lidé totiž věří, že díky tomuto rituálu bude duše zesnulého přežívat ve společnosti navěky.

29

5. Pilování zubů na Bali

Balijské ženy podstupují v mládí proceduru pilování zubů, která se připravuje pro manželství. Hladké zuby jsou symbolem pro to, že žena dokáže kontrolovat negativní emoce, jako jsou například zlost, hamižnost, žárlivost nebo chtíč.

31

6. Indický hod dítětem

Tento rituál zahrnuje svržení čerstvě narozeného dítěte z 50 stop vysokého chrámu, přičemž novorozenec je při pádu zachycován do plachty. Tato tradice je v Indii udržována už více než 500 let a praktikují ji páry, které byly narozením dítěte obdařeny po návštěvě chrámu Sri Santeswar.

32

Zdroj: Wittyfeed