Mosty, které uvidíte na následujících fotografiích mají společné jediné: projektovali je mimořádně kreativní a dopředu myslící lidé.

Ve století, v němž je naprosto běžné pokořovat stavbami mrakodrapů vertikální limity nebo uplatňovat kreativitu skrze 3D tiskárny, je snadné sledovat rychlý vývoj architektury. Zvláštním architektonickým prvkem jsou mosty, které už dávno nesplňují jen svůj primární účel, tedy umožnit lidem přemístit se přes řeku, údolí či silnici. Kromě toho se totiž některé mosty stávají velmi výrazným krajinným prvkem a svým vzhledem dotvářejí kolorit velkých měst.

Abyste se dostali do obrazu, přinášíme vám pět nejnovějších projektů mostů, které budou postaveny v dohledné době a rozhodně bude stát za to se za nimi vypravit.

1. The Lucky Knot Bridge

Tento unikátní a pozoruhodný most je umístěn v hlavním městě čínské provincie Hunan Changsha. The Lucky Knot Bridge projektovali architekti ze společnosti Next Architects, a může se pyšnit délkou 607 stop. Tvar a design mostu, který bude otevřen v roce 2016, je inspirován čínskou lidovou kulturou.

AD-Most-Innovative-Upcoming-Bridges-From-Around-World-01

2. Thomas Weatherwick’s Garden Bridge

Za tímto úžasným mostem se budeme moci vypravit do Londýna. Stavba bude dokončena v roce 2018 a chodci se budou moci projít po 1200 stop dlouhém mostě, který bude osazen zelení. Překlenovací most přes řeku Temži umístěný v centrální části Londýna vyšel finančně na více než 275 milionů dolarů.

AD-Most-Innovative-Upcoming-Bridges-From-Around-World-02

3. The Køge North Station Pedestrian Bridge

V přímořské části dánského města Koge naprojektovali architekti ze skupiny COBE Architects tuto neuvěřitelnou stavbu, která bude mít déklu 738 stop. Most bude určen výhradně pro pěší, kterým tak bude umožněn bezpečný přechod nad dráhou rychlovlaků a vlaků, a také jedné z nejfrekventovanějších dánských silnic.

Po dokončení mostu v roce 2018 se budou moci chodci kochat stoosmdesátistupňovým výhledem na scenérii dopravní infrastruktury.

AD-Most-Innovative-Upcoming-Bridges-From-Around-World-03

4. Danjiang Bridge

Megalomanský most, který je dlouhý neskutečných 3018 stop, pochází z dílny Zaha Hadid Architects. Most se bude rozprostírat přes řeku Tamsui v hlavním městě Tchaj-wanu, Taipei. Po dokončení v roce 2020 se stavba stane nejdelším asymetrickým mostem s kabelovou oporou na světě.

AD-Most-Innovative-Upcoming-Bridges-From-Around-World-04

5. The Nine Elms to Pimlico Bridge

Druhý nový most, který překlene Temži v jižní části Londýna, byl vybrán v soutěži mezi 74 projekty v 16 zemích. Dánská firma Bystrup Architecture vyhrála klání s projektem elegantního a jednoduchého mostu, který je ozvláštněn točitým vstupem na každé straně. Po svém dokončení se most stane naprostým londýnským unikátem – jako jeden z mála totiž bude sloužit výhradně chodcům a cyklistům.

AD-Most-Innovative-Upcoming-Bridges-From-Around-World-05

Zdroj: Architecture & Design