Být vegan je moderní. Být vegan je něco extra. A být vegan je taky póza. Kde je hranice mezi zdravým životním stylem a pozérstvím?

Někdo je vegan, protože má důvod. A někdo je vegan, protože je to prostě in, je to moderní a dělají to všichni. Schválně, kolik z těch lidí, co v obchoďácích upřeně zírají na složení jednotlivých výrobků, jestli jsou stoprocentně raw a vegan a bio, opravdu rozumí tomu, co čtou a co je dobré jíst a používat a co naopak ne? Troufám si tvrdit, že drtivá většina těchto lidí to totiž jen předstírá.

Jíst zdravě je fajn. Zajímat se o to, co jíte, je taky fajn. Ale měli byste vědět, proč vás to zajímá a co si od svých stravovacích návyků slibujete. Za veganským stravováním by totiž měl stát promyšlený plán, protože se všemi stravovacími omezeními musíte vynaložit větší úsilí pro to, abyste svému tělu dodali co nejvíce potřebných živin a co nejpestřejší stravu.

Širší výběr veganských potravin

Současná doba nabízí stále širší nabídku veganských potravin, což je oproti minulým letem více než příjemné. Lidé, kteří vyznávají veganskou stravu, si tak mohou dopřát plnohodnotné stravování, aniž by své potraviny museli nakupovat za drahý peníz v Česku nebo dokonce v zahraničí.

43

Rozdíl ale je v tom, proč ty potraviny kupujete. Zdali je za tím nějaké přesvědčení o hodnotách zdravého životního stylu nebo naopak jen snaha být zajímavý. Zajímaví totiž s veganstvím budete jen chvíli. I vaše okolí totiž brzy pozná, že své veganství a zdravé žití jen fingujete.

Proč jsi vlastně veganem?

Co vlastně dělá vegana právoplatným veganem? Na slovo vzatí škarohlídi by určitě vytasili hlášku o tom, že právoplatný vegan o svém veganství především hodně mluví. Na druhou stranu se ale nabízí otázka proč vegani o svém stravování tak moc mluví? Asi i proto, že se jich na to neustále všichni ptají.

Být veganem není totiž žádná legrace. Neustále musíte někomu vysvětlovat, proč nejíte maso, jestli vám nechybí, jak si dokážete představit život bez míchaných vajíček a jestli to, že jste vegan, znamená, že jíte prakticky jen zrní. A ono chvíli trvá, že tyhle zásadní záležitosti všechny patřičně rozeberete.

44

Důležité ale je vědět, proč to děláte a co tomu jste ochotni podřídit. A to je právě zásadní rozdíl mezi pozéry a skutečnými vegany. Protože pozéři nevědí, proč si kupují veganské jogurty nebo shánějí veganské latté. Klíčové pro ně je, že to vypadá dobře.

Jen když se to hodí

Jejich póza, kdy na rodinné oslavě nebo na firemním večírku nejedí prakticky nic, protože nic není vegan, je možná fajn, ale jen do té doby, než si s dvojkou v žíle vyběhnete ven zapálit cigaretu. Není náhodou veganství o zdravém životním stylu? Kam do toho zapadá kouření?

42

A právě díky těmto drobnostem si vaše okolí udělá o vašem veganství poměrně přesný přehled. A věřte, že jen málokdo je směšnější než ten, kdo se tváří jako vážný pozér a je odhalen.

Foto: Unsplash/Brooke Cagle, Neven Krcmarek, Gregory Bourolias