Známá herečka Jodie Foster si chtěla od herectví odpočinout, postavila se za kameru, před ní jí neuvidíte, a přinesla nám solidní adrenalinovou jízdu. Hra peněz rozehrála vskutku slušný dramatický part, který rázně odsýpá, objevili se v něm pořádní herci, kteří ztvárnili charaktery, se kterými se snadno sžijete, jen se zbytečně tváří, že je něco mnohem víc.

img4

Hlavních rolí se zhostili jedni z nejvýraznějších hollywoodských herců a supercelebrity George Clooney a Julia Roberts. Clooney ztvárnil moderátora fiktivního ekonomického pořadu Hra peněz Lee Gatese, Julia Roberts hraje jeho produkční Patty. Při jednom vysílání, které probíhá živě, nakráčí do studia mladý muž s pistolí a donutí Leeho si obléct výbušnou vestu. Kvůli jeho tipu na špatné akcie přišel o veškeré úspory a tvrdí, že celý proces, který k jejich pádu vedl, smrdí.

Premisa pro napínavou podívanou je tedy velmi zajímavá a zbytek filmu máme na vyřešení této dramatické situace. Snímek mi v mnohém připomněl lehčí verzi skvělého thrilleru Telefonní budka. Na rozdíl od něj ale operuje s větším prostorem a více postavami. Ale stejně jako on, mu stačí k odvyprávění příběhu krátký čas. V tomto případě příjemná hodinka a půl, což je v době, kdy si spousta producentů myslí, že filmy se už pod dvě hodiny netočí, vítaná změna.

I díky tomu má film svižné tempo, ve kterém nemá vlastně čas diváka nudit. A pokud se na film budeme dívat optikou slušného napínáku, tak budeme spokojení. Problém ale je, že Foster se snaží divákovi podsunout myšlenku, že za filmem se skrývá mnohem víc. Jakási obžaloba kapitalismu, konzumu, také vyprázdněnosti televizní zábavy, která se řídí jediným pravidlem „show must go on“ a podobně.

Však proti sobě svedla úspěšného televizního moderátora a obyčejného chlapíka z lidu. Každý demonstruje úplně jiný svět. Úspěšný Lee dá útočníkovi hned najevo, že jeho ztracených 60 000 dolarů mu nahradí lusknutím prstu, ale o ty on už nestojí. On již bojuje za vyšší princip a i za ty ostatní chudáky, kteří sázkou na špatné akcie ztratili své úspory.

img5

Jenomže tyto momenty, kdy jsou nám nenápadně podsouvány myšlenkové konstrukty o sociální nevyrovnanosti, povrchnosti televize a lidí, co jí sledují, prohnilosti kapitalismu a těch, kteří se pohybují na jeho vrcholu, trochu iritují. Působí zbytečně, protože snímek není tak silný, aby dokázal takovýto přesah prodat.

Je mnohem lepší na něj koukat jako na čistokrevný thriller, kdy sledujeme dramatickou zápletku, která může nebo nemusí skončit neštěstím. Tak funguje Hra peněz mnohokrát lépe. Vezmeme-li ještě v potaz, že se ve filmu můžeme těšit z přítomnosti a poctivého herectví dvou vrcholných hollywoodských herců, tak si uvědomíme, že je se na co dívat. Úporná snaha o to předat něco navíc příjemnou přímočarost brzdí.

Pokud se ale přes toto vnucování vyššího poselství přeneseme a zaměříme se na kinematografický zážitek, tak dojdeme k tomu, že jsme dostali poctivou porci filmové zábavy. Příděl napětí, ve finále okořeněn špetkou překvapivého a zároveň očekáváného konce (i když ne každý bude asi rozuzlením překvapen), na mě fungoval vcelku dost slušně.

Foto: Oficiální stránky filmu