Čtyřiadvacetiletá mladá žena ze západní Indie má před svými přáteli malé velké tajemství. Ani za nic by jim totiž neřekla, že loni strávila šest měsíců u ortopedického chirurga, aby byla o osm centimetrů vyšší.

Procedura, po níž si může člověk odšrtnout výšku na pomyslném metru o několik políček výše, spočívá v tom, že se dotyčnému pacientovi zlomí kosti v nohou. Po zákroku je tedy třeba nosit speciální ortézu, a to až do doby než může pacient znovu chodit.

Aby mohla čtyřiadvacetiletá Komal na vysněnou operaci, museli její rodiče prodat půdu po předcích. Jinak by nebyli schopni pokrýt náklady spojené se zákrokem. Výškové centimetry navíc za to prý ale rozhodně stojí.

Cítím se teď opravdu sebejistě,“ cituje dívku britský list The Guardian. „Předtím jsem měřila jen 137 centimetrů, lidé se mi smáli a nemohla jsem najít práci. Operaci teď podstupuje i moje mladší sestra,“ dodává Komal.

V Indii je totiž tělesná výška jedním z kritérií, podle nichž se posuzuje atraktivita. A stejně jako Komal, stále větší počet mladých Indů a Indek vynakládá svůj rostoucí blahobyt k tomu, aby si vylepšili vyhlídky na komfortní a spokojený život a kariéru.

vintage-635265_1920

Kosmetická chirurgie zažívá boom

Prodlužování končetin není v Indii nijak regulováno a mnoha chirurgům, kteří tento zákrok provádějí, chybí potřebné zkušenosti. Operace je tak ve spoustě případů značným riskem.

Navíc chirurgický zákrok takovéhoto typu znamená určité stigma, a proto i dívka, jejíž příběh je v souvislosti se „zvyšovacím“ boomem v Indii popsán, ve skutečnosti nosí jiné jméno.

Jde o jeden z nejtěžších výkonů kosmetické chirurgie, a lidé ho přitom provádějí po jednom až dvou měsících spolupráce s doktorem, který pravděpodobně sám experimentuje. Nejsou u toho kolegové, neexistuje správný výcvik, nic,“ řekl lékař Amar Sarin.

doctor-563428_1920

Potenciální pacienty ale podle všeho ani riskantní průběh zákroku neodrazuje. Pověst Indie, jakožto země s levnými a kvalifikovanými lékaři, přitahuje do indických nemocnic klienty z celého světa.

Hodnota zdravotnické turistiky se odhaduje asi na tři miliardy dolarů (71 miliard Kč). Velký podíl z této částky připadá právě na kosmetickou chirurgii, za kterou jezdí do Indie lidé z Evropy i z Ameriky, v jejichž domovských zemích jsou operace až čtyřnásobně dražší.

Doktor Sarin začal nabízet prodlužování končetin před pěti lety a už ošetřil na 300 pacientů. Pouze třetina z nich byla z Indie. „V Indii je to teď trend. Denně mám asi 20 telefonátů – lidé mi říkají ‚chci být vyšší, musím být vyšší‘ „.

Jeden muž, který operaci absolvoval v loňském roce, předtím navštívil 20 doktorů. „Někteří z nich to dělali jen jednou nebo dvakrát a jeden nikdy. Hledal jsem rok, než jsem našel tu správnou osobu,“ řekl.

Zákrok rozděluje indické ortopedy, z nichž mnoho tvrdí, že operace je velmi náročná a může lidi na celý život zmrzačit. „Tuto operaci lidem nedoporučujeme, s výjimkou vzácných případů. Zákrok se neprovádí rutinně a riziko komplikací je příliš vysoké,“ řekl předseda sdružení indických ortopedů Sudhír Kapúr.

Zákrok byl poprvé proveden v 50. letech v malém sovětském městě Kurgan na Sibiři. Jeho vynálezce, Polák jménem Gawriil Ilizarov, proslul coby „kouzelník z Kurganu“, když takto operoval několik lidí, včetně olympijského šampiona ve skoku vysokém. Ilizarov ale nikdy nezamýšlel, že by tuto metodu použil v kosmetické chirurgii. Operoval lidi po úrazech nebo ty, kteří měli různě dlouhé nohy.

person-690245_1280

Kontroverzní Ilizarovovu techniku nyní používají lékaři v Indii, i když mají k dispozici některé moderní zlepšováky, aby operace byla rychlejší a méně bolestivá. Sarin, který v prodlužování končetin dosáhl mezinárodní reputace, prý měl před první operací morální dilema. „Přemýšlel jsem, jestli to, co dělám, je správné. Ale když jsem viděl, jak se pacientům zvedlo sebevědomí, rozhodl jsem se pokračovat.“

Zákrok by ale podle něj měl být až tou poslední možností. „Často lidi odmítáme,“ říká s tím, že mnoho jeho pacientů trpí vážnými psychickými problémy. „Nejprve se snažíme radit, ale měli jsme pacienty, kteří vyhrožovali, že spáchají sebevraždu, pokud je nebudu operovat. Už dvakrát jsem v takové situaci musel volat policii.“

Zdroj: ČTK