Čas letí a lidé stárnou. A stárnutí se nevyhýbá ani nejvýznamnějším osobnostem. Jak Barrack Obama za svých osm let v Bílém domě zestárl?

Jeho působení končí 28. ledna příštího roku, poté si bude moci Barrack Obama oddechnout od zodpovědnosti úřadu, v němž strávil osm let. Co za svou prezidentskou kariéru Obama vybudoval? Pojďme se společně podívat na stručný průřez.

Hned jedním z jeho prvních počinů v prezidentském křesle byla snaha o uzavření a zrušení kontroverzní americké věznice Guantanamo. Úplně uzavření se Obamovi sice vyjednat nepovedlo, ale počet vězňů umístěných v tomto zařízení se snížil ze 775 na 61.

Za dobu své působnosti provedl Barrack Obama Spojené státy četnými konflikty včetně pozůstatků z válek v Iráku a Afghánistánu, navázal nukleární dohodu s Íránem nebo posílil a vybudoval diplomatické vztahy s kubánskou republikou.

09

Dlouhá léta v prezidentském úřadu

Prezidentská pozice není zdaleka jen o vzorné reprezentaci státu, jíž se mimochodem Obama i celá jeho rodina zhostili na výbornou. Všechny starosti a stres se projevují, a tak není divu, že za osm let svého prezidentování první afroamerický prezident viditelně zestárl.

10

Stáří se ale zřejmě ani v nejmenším nedotklo jeho manželky Michelle, která celou širokou veřejnost oslňuje svým zářivým a vitálním vzhledem. Milé a uhlazené vystupování je koneckonců jakýmsi přirozeným znakem Obamovy rodiny. Sám Obama při svých proslovech působil velmi nenuceně, přirozeně a vyzařoval určité mocenské fluidum. Ideální mix pro charismatického prezidenta.

Nový prezident

Ve Spojených státech v současné době vrcholí volební kampaň, na jejímž konci si Amerika do svého čela zvolí nového prezidenta. Zda se jím stane kontroverzní Donald Trump nebo zvítězí možná až příliš urputná Hillary Clintonová, zatím nevíme. Je ale vcelku jasné, že ani jeden z těchto kandidátů není úplně ideální.

Jak se americký národ nakonec rozhodne, se dozvíme už za pár měsíců v lednu příštího roku, kdy Barrack Obama předá pomyslné žezlo a vládu nad Spojenými státy jednomu ze svých nástupců.

Foto: Indy 100, Twitter