Když se řekne Disneyland, většina z nás si asi představí některý ze slavných amerických parků a obtloustlé dítko, které tam v rodinné komedii „made in USA“ berou rodiče na výlet. Nebo možná ještě Penny a Leonarda ze seriálu Big Bang Theory, kteří se tam na chvíli zbaví věčně otravného Sheldona, jenž je vlastně taky takovým přerostlým dítětem. Přitom si ale atmosféru velkého zábavního parku můžeme vychutnat i u nás v Evropě skoro za humny – konkrétně ve Francii.

Samotný vstup do parku už působí jako atrakce

Pod barvami Disneyho

Jediný evropský Disneyland (ty ostatní jsou buď v Americe nebo Asii) se nachází 32 kilometrů od Paříže v oblasti Marne-la-Vallée. Z hlavního města Francie se do něj pohodlně dostanete příměstským vlakem RAR ani ne za hodinu. Pokud vás zajímají statistiky, pak vězte, že rozloha parku je téměř 20 kilometrů čtverečních, dosud jej navštívilo přes 16 milionů návštěvníků a v Disneylandu pracuje kolem 12 tisíc lidí. Letos park oslaví 25 let své existence. Přesuňme se ale raději k mnohem zajímavějším faktům. Tedy proč vůbec tuhle zábavní obludnost navštívit i pokud zrovna nevlastníte žádné dítě.

Žasnout budou malí i velcí…

Zábava, kam se podíváš

Oněch zmíněných 20 km2 obsahuje dva zábavní parky – Disneyland Park a Walt Disney Studios Park. Plus nějaké nezbytné příslušenství v podobě záplavy obchodů, hotelů a golfových hřišť.

Starší, větší a s více atrakcemi je Disneyland Park. Pokud vaše srdce alespoň trošku poskočí při vzpomínce na animované pohádky jako Pocahontas, Sněhurka a sedm trpaslíků nebo Alenka v Říši divů, kouzelná atmosféra načančaného parku vás dostane. Všechno, co uvidíte a na co narazíte, je designované tak, aby vás to nutilo áchat a óchat. Od pečlivě zastřižených keřů a záplavy květin, přes obchůdky se suvenýry s kostýmovanou obsluhou až po stavby jednotlivých atrakcí.

Ikonický hrad je srdcem parku a dějištěm přehlídek

I to nejtvrďáčtější srdce roztaje při pohledu na růžový hrad, který přesně kopíruje známé logo a tvoří dominantu parku. Na ty hodně zatvrzelé pak čeká pět tématicky rozdělených zákoutí parku. Hlavní ulice v americkém koloniálním stylu, země dobrodružství s Piráty a Indianou Jonesem, země pohádek se všemi těmi princeznami a zlými královnami, krajina divokého západu s ostrovní horskou dráhou a země objevů, která jako by vypadla z vlhkých snů Julese Verna. A všechno se to točí, hemží, bliká a hlavně – jakmile jednou zaplatíte vstupné, je to tady všechno pro vás k dispozici k vyřádění zdarma.

Důlní vozíky na atrakci Big Thunder Mountain

Walt Disney Studios Park je mladší a menší brácha původního parku, ale vymazleností rozhodně nezaostává. Na své si v něm přijdou spíš fanoušci novější tvorby Disneyho stroje na zábavu – od Armageddonu, přes roztomilou krysu Ratatouille až po Toy Story: Příběh hraček. Koho nedojímají klasické zápletky s dobrým koncem a princem Krasoněm v hlavní roli, vezme jistě za vděk radši automobilovými kaskadéry nebo se bude chtít kouknout pod ruce tvůrcům digitálních efektů. Nebo je libo fotečka se Spidermanem či projížďka na horské dráze za zvuků kytar Aerosmith? V Disney světě není nic nemožné.

Ožehnutý hotel s atrakcí Tower of Terror se tyčí nad Disney Studios Parkem

Do nekonečna a ještě dál

Vyjmenovat, co všechno se dá v obou parcích navštívit, by bylo na hodiny. Pokud máte dítě, prostě se nechejte chytit za ruku a táhnout. Pokud si chcete užít zábavní park jako dospělý člověk, který ví, co chce, doporučuju sednout si k mapce a trošku si to naplánovat. Lákadel je hodně a otevírací doba 12 hodin se na první pohled zdá dostatečná, ale věřte mi, že není. Nutné je taky počítat s frontami u jednotlivých atrakcí, které se u těch nejvytíženějších počítají na dlouhé desítky minut.

Právě ty nejvytíženější a davy nejobleženější jsou ale pochopitelně nejlepší. Zběsilá jízda důlním vozíkem na Big Thunder Mountain, což je umělý ostrov obklopený jezerem s kolesovými parníky, za hodinu a půl ve frontě vážně stojí. Totéž platí i o dalších dvou skvělých horských dráhách – Indiana Jones a Chrám zkázy a Space Mountain: Mission 2.

Pod kupolí Space Mountain se skrývá celý Vesmír, jímž prosvištíte rychlostí světla…skoro:)

Pokud patříte k osobám s citlivějším žaludkem, zkuste trošku strašení v Phantom Manor, sídle zkrachovalého majitele dolu, laserovou střelnici Buzze Rakeťáka a nebo jízdu na loďce mezi zpívajícími a dovádějícími Piráty z Karibiku. A tady pozor – je to asi jediná atrakce v celém parku, kterou neinspiroval film, ale naopak. Dnes už klasické komedie s kapitánem Jackem Sparrowem totiž byly původně natočeny právě podle téhle parkové atrakce.

Interaktivní střelnice Buzze Rakeťáka, kde se z projíždějícího vozíku snažíte trefit terče

Kromě statických atrakcí a všemožných zábavných jízd a prohlídek stojí za zmínku i každodenní průvod disneyovských postaviček s alegorickými vozy a záplavou kostýmů nebo četná divadelní a filmová představení.

Chcete-li si užít průvod z první řady, je dobré si zabrat místa včas

Oživlá filmová studia

V Disney Studios stojí za pozornost pro náročnější návštěvníky určitě Tower of Terror, polozbořený hotel se strašidelným nádechem. V něm ale nečekejte legrační duchy, jako ve Phantom Manor. Teror bude totiž opět čekat vaše žaludky v podobě volného pádu výtahem ze třiceti metrové výšky. Celkově je tenhle park víc pro ty otrlé. Seskok padákem spolu s vojáčky z Příběhu hraček Toy Soldier Parachute Drop nebo zběsilá jízda s restaurační krysou Ratatouille: The Adventure nejsou pro slabé povahy. Malé děti či citlivější dospělí se tedy mohou alespoň projet autíčky ze slavného animáku na atrakci RC Racer nebo se stát na chvíli součástí filmu Armageddon.Volný pád ve výtahu není nic pro lidi se slabším žaludkem

Kolik to koštuje?

Vstupenky se dají pořídit přes internet a přijdou vám mailem, stačí si je jen vytisknout. Ovšem existuje jich celá řada a je dobré se při jejich nákupu strefit do nějaké sezónní slevy. Jinak se plná palba pohybuje kolem 140 eur za dvoudenní vstup do obou parků, případně 75 euro za jeden park a jeden den pro dospělého. Na webu Disneylandu ale najdete i vstupenky výrazně levnější, které pak ale platí jen v méně vytížené dny, zejména mimo víkendy a svátky a mimo hlavní turistickou sezónu. Nepřehlédněte proto kalendář, v němž zjistíte, kdy vaše vstupenky platí. Nejdražší vstupné je pochopitelně bez těchto omezení. Vychytat se ale dají i různé akce na slevových portálech nebo výhodné zájezdy s cestovkami.Indiana Jones a Chrám zkázy. Zkázy vašeho zažívacího traktu, samozřejmě.

Podtrženo sečteno je každý z parků minimálně celodenní zábava, spojená s nutným zlem vystání mnohdy vážně otravně dlouhých front. Určitě je tedy lepší si na výlet do Disneylandu rezervovat alespoň dva dny a pořádně si užít oba parky. Za každým rohem čeká něco nového a zajímavého a příjemným bonusem je i velmi zdvořilé a vstřícné chování personálu. Přičtěte fotogeničnost všech zákoutí parku od dětských prolézaček po stylové hospůdky, takže kromě peckózního výletu z vás ještě bude hvězda instagramu.

zdroj fotografií: flickr.com, wikipedia.com, maxpixel.com, archiv autorky