Lidé stále více dávají přednost většímu množství prodloužených víkendů než trávením jedné delší zimní dovolené na horách. Délka lyžařských pobytů na horách se tak stále zkracuje, i když ceny těchto pobytů se v rámci cestovních kanceláří snížily jen nepatrně, jak vyplývá ze včerejší ankety ČTK mezi cestovními kancelářemi a agenturami.

Letos pozorujeme nárůst prodejů kratších pobytů na čtyři až pět dnů o čtvrtinu. Naopak klesl zájem o pobyty na šest až osm dnů, a to o aktuálně o 15 procent,“ řekla ČTK ředitelka portálu Dovolena.cz Eva Sedlmajerová.

Podobný trend registruje i další cestovní kancelář Nev-Dama. „V případě Rakouska kupují lyžaři více než loni zkrácené pobyty. Nejčastěji vybírají penziony s polopenzí nebo apartmány bez stravy. Do Itálie jezdí většina lidí na týden s polopenzí,“ dodala mluvčí CK Simona Fischerová.sníhpexels-photo

Průměrná cena zimního zájezdu se oproti loňské sezóně navýšila o pět procent, což je dáno zejména tím, že Češi preferují hotely vyšší kategorie s nabídkou wellness služeb. „Oproti loňské sezóně evidujeme nárůst zájmu o lyžařské dovolené o 15 procent. Klienti zájezdy nakupují spíše na poslední chvíli. Nákup v režimu first minute preferují rodiny s dětmi nebo početnější skupiny, které chtějí jet na hory v termínu jarních prázdnin,“ dodala Sedlmajerová.

Z údajů Dovolena.cz vyplývá, že průměrná cena za pobyt pro jednu osobu na zahraničních horách dosahuje 6027 korun. V tuzemsku pobyt na osobu vychází prakticky na polovinu. Nev-Dama uvádí průměrnou cenu zájezdu 7940 korun, oproti loňsku stoupla o necelá dvě procenta. „Zčásti kvůli růstu cen skipasů v Alpách, zčásti kvůli většímu zájmu klientů o kvalitnější hotely a apartmány s wellness službami v blízkosti sjezdovek,“ potvrdila Simona Fischerová.

Do Rakouska, Itálie a Francie v zimě vyráží každoročně přes půl milionu Čechů. Čeští lyžaři tradičně nejčastěji míří do rakouských Alp. Zatímco Rakousko láká hlavně lepší dostupností z ČR, Itálie vede v cenové atraktivitě. Do Rakouska Češi častěji jezdí bez služeb cestovní kanceláře, do Itálie naopak většina lyžařů míří s voucherem od cestovky.

Zdroj: ČTK

Foto: Pexels.com