Když se před pár lety objevil první trailer na Horizon Zero Dawn, bylo to jako blesk z čistého nebe.

Pravěk A sci-fi? Boží grafika? Super muzika? Už tehdy to vypadalo, že Horizon bude něco, z čeho se velmi rychle stane kultovní záležitost. A taky že ano.

Kdo neodolal a Horizon si koupil, zajistil si hodiny a hodiny brouzdání skrz úžasně vymakané lokace, naháněl (nebo byl naháněn) skvěle vymyšlená mecha-zvířata. A protože kdyby to byla nějaká mlátička s bazukou přes rameno, bylo by to moc easy, musel to hráč dát hezky pěkně postaru s lukem a šípy.

Post-apo tak trochu jinak

Svět post-apokalyptických kmenů vás prostě vtáhne do děje. A i když umíráte jak na běžícím páse, protože vám sem tam nějaký Sabertooth prokousne krk nebo vás převálcuje stádo „šílených krav“, každá minuta stojí za to.

Musíte myslet, musíte taktizovat. A do toho se vám pod rukama odvíjí příběh, který je až netradičně skoupý na nějaké zásadnější informace, dokud ve hře znatelně nepostoupíte.

Prostě – Horizon Zero Dawn

Není žádným velkým překvapením, že hra vyhrála i cenu kritiků za Nejlepší originální hru na E3 konferenci 2016 Game Critics Awards. A není to její poslední úspěch. I přes velkou konkurenci před pár týdny obdržela cenu za Nejlepší originální score na Jerry Goldsmith Awards.

Ať už to byly skvělé vokály Julie Elven, která nazpívala legendární Aloy’s Theme a x dalších skladeb na oficiálním soundtracku, nebo výkon Jorise de Mana, Jonathana Williamse, Nielse van der Leesta či skupiny The Flight… Prostě – kdyby to nedostal Horizon, nevíme už, kdo jiný.

Nutno podotknout, že nevyhráli nejlepší videoherní song. Tu čest si odnesla „Song of the Sea“ ze hry inspirované The Legend of Zelda – hra RiMe od Tequila Works a Grey Box Games.

Zas a znova

Ještě jste Horizon Zero Dawn nehráli? Nebo už hráli a jednou to nestačilo? O důvod víc si k tomu sednout – dobrý soundtrack dělá hru. Určitě jsme nebyli jediní, kdo nemohl dostat song z prvního traileru z hlavy. (Nemluvě o tom, že to určitě přinášelo klid na duši při loadingu na PS4. Ještěže to není Witcher 3. To už bychom stihli v mezičase upéct sušenky. Vyvenčit psa. Sestrojit atomovku. A tak.)

Doufejme, že Horizon je jen začátek a že Guerilla Games si udrží standard a jejich další produkce bude stejně úspěšná. Mohla by. Z Japonska dorazila spolupráce na Death Stranding od Kojima Productions, za kterými stojí Hideo Kojima z Metal Gear Solid a vypadá to přinejmenším zajímavě. (A je tam Mads Mikkelsen. Duh.)

Foto: © Guerilla Games, © Kojima Productions