Průměrně vydělávající Čech jede na dovolenou, kterou vybírá primárně podle ceny a pocitu bezpečí, jak jsme vám psali v nedávném článku. Jakých cen u potravin se Češi dočkají v různých zemích EU?

Za každou korunu nechá si koleno vrtat

Ano, většina Čechů velice pečlivě spoří  každou korunu v jejich peněženkách. Ještě důkladněji se tohoto zúčastňuje starší populace. A tak není divu,  že nás zajímají ceny potravin a dalších věcí, které budeme na dovolené potřebovat.

Kurz EURA ke dni 4.7.2017 podle ČNB:  26,130 Kč/EUR

PIVO

Vyhlášené české pivo není vyhlášené jen tak z legrace. Jeho chuť si chválí mnoho zahraničních turistů  pro jeho specifickou chuť i cenu. Oproti jiným zemím je kvalita piva skutečně znát, od toho se odvíjí také otázka, proč je naše pivo tak levné. Na dovolené si však za půllitr piva Češi v restauraci připlatí, a to zejména ve Švédsku,  Dánsku  nebo také Finsku. Tolik typické české přepočítávání na koruny však není úplně vhodné – každá země se liší nejen v životních  minimech, ale také v hranici průměrnosti apod.

Bulharsko 1,01 €
Česká republika 1,11 €
Maďarsko 1,11 €
Rumunsko 1,11 €
 Velká Británie 4,45 €
 Irsko 4,80 €
 Francie  5 €
 Dánsko  5,38 €
 Finsko 5,50 €
Švédsko 6,47 €

VODA

Nejen v rámci letních dovolených je pitný režim jednou z nejdůležitějších věcí, na které bychom v rámci zdraví neměli zapomínat. V některých zemích musí turisté počítat s tím, že je tam pití kohoutkové vody dokonce výslovně zakázáno, a tak na řadu přichází koupě balené vody. S jakými cenami mohou dovolenkáři v cizině počítat?

Podle databáze Numbeo si nejlevnější vodu v množství 1,5 l  koupíte v Maďarsku a za toto – i letos dost ceněné zboží kvůli velkým suchům – si nejvíce připlatíte ve Švédsku a Finsku.

 Maďarsko 0,31 €
 Itálie, Německo  0,42 €
 Bulharsko  0,45 €
 Irsko  1,26 €
 Finsko  1,44 €
 Švédsko  1,48 €

CHLEBA

Ačkoli až 58 % turistů  volí pro svou dovolenou (nejen u moře) minimálně polopenzi, mnohdy si nakupují také  pečivo a další potraviny v místních obchodech. Proto přinášíme také ceny bochníku chleba (500 g), který je nejrozšířenějším pečivem vůbec.

Jak se budou lišit ceny tentokrát?

Rumunsko 0,45 €
Bulharsko 0,48 €
Dánsko  1,92 €
Švédsko  2,21 €

CIGARETY

Ještě minulý rok byli Češi na  10. místě v kouření cigaret. V roce 2012  to podle ČSÚ bylo 12. místo. Ať je tomu letos jakkoli, na dovolené  si rádo zakouří téměř 35 %. Ceny cigaret jsou dány nejen zemí, ale také nastavením státní kasy a kolkovného. Jak jsme na tom s cenou balíčku cigaret značky Marlboro oproti jiným zemím?

Bulharsko  2,61 €
Litva  3 €
Česká republika 3,33 €
Irsko 10 €
Velká Británie 10,80 €

Myslíte, že by vysoká cena Marlborek (jsou dost drahé už samy o sobě) v Anglii odradila Čechy, aby nekouřili?

POKOJ

Češi rádi cestují vlastním autem a v rámci vyhledávání ubytování se obracejí přímo na tamější obyvatele. Pomoci vám s tím může služba airbnbLetos je podle ČSÚ nejvíce vyhledávané Bulharsko a Chorvatsko, jak jsou na tom tyto země s cenou pronájmu za 1 pokoj v centru města?

Bulharsko 240,44 €
Chorvatsko 283,14 €
Irsko 1026,36 €
Lucembursko 1233,6 €

Nemusíte se cen příliš obávat – ceny se různí především také podle poskytovatele pokoje a konkrétní lokality i její žádanosti.  Pro představu jde ale o slušný základ.

Ať už hodláte vycestovat jen za zábavou a odpočinkem nebo za prací,  jsou statistiky a dostupná data o cenách a místní dostupnosti velmi důležité. Nejen při výběru lokality, jakožto destinace, ale také konkrétní části města nebo  vesnice. Srovnání cen u dalších produktů najdete zde.

Tak co? Změnila tato čísla nějak rozhodnutí jet na dovolenou tam nebo tam?

Zdroj: numbeo.com, zpravy.aktualne.cz