Dvacítka je důležitý životní mezník. Většina lidí konečně dostuduje a začne žít „opravdový“ život. Bez čeho se jejich nový život zpravidla nikdy neobejde?

První vlastní bydlení, první pořádné hospodaření s vlastními vydělanými penězi, první opravdu vážné a dlouhodobé vztahy, ale i první pořádně trpká životní zklamání může lidem po dvacítce naservírovat život. I když je životní dráha každého člověka individuální, přece jen mají starty do života určité společné rysy. Poznáváte se v nich?

1. Chudoba

Než se prostě naučíte hospodařit s vydělanými penězi a začnete si jich náležitě vážit, budete jednoduše nějakou dobu přežívat od výplaty k výplatě. První vydělané peníze rozházíte za zbytečnosti a ze zbylých pár stovek se snažíte vyžít po zbytek měsíce. Zato ale patříte k na slovo vzatým znalcům všech druhů čínských polévek.

2. Proměnlivé vztahy

I po dvacítce se lidé ještě pořád tak trochu hledají. A tak ne vždy platí, že vaše první osudová a vážná láska bude také rovnou tou poslední. Romantické tečky se nekonají a vy se učíte oklepávat z bolavých rozchodů.

couple-1396314_1920

3. Kamarádi

Zatímco na střední jste se snažili mít co nejvíce přátel, s dvaceti lety na krku a prací a osobním životem je najednou těžké si udržet vřelé a aktivní přátelské vztahy se všemi, které znáte. Někteří z vašeho života úplně zmizí, jiní ustoupí do pozadí a nahradí je noví známí a přátelé, které si možná udržíte až do konce života. Ale rozhodně jich už bude míň, protože se naučíte nepouštět si k tělu úplně každého.

4. Smíření se sebou

Je možné, že opravdu nikdy nebudete perfektní. A ve dvaceti letech už byste to měli být schopni přijmout a naučit se s tím žít. Mindráky si s sebou přece nemůžete táhnout věčně, takže bude lepší, pokud se naučíte mít se rádi takoví, jací jste.

5. Pocit samoty

Tu a tam se vám na mysl vloudí myšlenka, že všichni kolem vás si žijí své vlastní životy a vy jste na všechno sami. Není špatné si to občas uvědomit, protože je dobré se umět spoléhat sám na sebe a ne jen na druhé. Posílí vás to a posune dál.

sunset-1207326_1280

6. Pocit zklamání

Na růžovém obláčku se nedá žít pořád. Občas se prostě budete cítit osamělí, zklamaní a poražení a budete mít pocit, že vůbec nemá smysl pokračovat dál. Ale berte to tak, že abyste mohli docenit sladký život na onom růžovém obláčku, potřebujete aspoň občas zakusit nějakou prohru. Ona by se vám ta pohoda stejně mohla začít zajídat.

7. Minulost je minulost

Naučíte se přijímat to, co se už stalo, jako fakt. Nemá smysl se rýpat ve věcech, které se už staly, ani vymýšlet alternativy, co by bylo, kdyby… Důležité je vnímat přítomnost a žít tak, abyste svou minulost mohli nechávat za sebou čistou a uzavřenou.

8. Nikdy nebudete všemi oblíbený

A i kdybyste se přetrhli, stejně se najdou lidé, kteří vůči vám budou mít výhrady. Podstatné je, abyste se naučili mít svůj vlastní názor a stát si za ním. I když vás za něj třeba nebude mít někdo rád. Navíc je užitečné naučit se určité lidi nevnímat a to, že vás nikdy nebudou mít rádi bezvýhradně všichni, přijměte jako fakt.

meeting-1015313_1920

9. Špatný odhad

Nikdo není neomylný a i ve vašem životě určitě potkáte člověka, kterého špatně odhadnete. Někdy mu omylem přisoudíte špatné vlastnosti a posléze se přesvědčíte o jeho kladných kvalitách, jindy můžete naletět příjemným slovům a přehlédnout záporné vlastnosti. Stoprocentně vyhnout se tomu nedá, ale můžete se z toho poučit pro příště.

10. Vztahové iluze

Partnerské vztahy a manželství nebudou vždycky jen procházka růžovým sadem. Je ale důležité, abyste věděli, proč a co děláte. A pamatujte, že vždy je lepší strávit život s parťákem do nepohody, i když se občas pohádáte, nežli s vysněnou a dokonalou představou, v níž se budete neustále zklamávat.

Foto: Pixabay