První Jumanji se může směle počítat za nadčasovou klasiku, které vévodí úžasný Robin Williams. Volné pokračování asi takového věhlasu nedosáhne, ale přesto je to slušná podívaná, která má Rocka. A vždycky je dobré mít Rocka.

Čtyři středoškoláci – neoblíbený šprt, asociální ošklivka, nabušený atlet, narcistní nána – najdou podivnou videohru Jumanji. Po jejím zapnutí jsou vtaženi přímo do hry, ve které budou muset zápolit o samotný život. Nehrají ale sami za sebe. Každý dostane svého avatara.

The Rock jako nejistý puberťák, který se bojí veverek

Z nedomrlého šprta je tak největší nabušenec (The Rock), ošklivka se stává sexy kočkou, narciska dostane tělo Jacka Blacka a atlet se musí spokojit s avatarem, který má přezdívku „myš“ (Kevin Hart) a mezi jeho slabosti patří, že je pomalý, bez síly a nesmí jíst buchty. Karty jsou rozdány a Jumanji může začít.

Tvůrci rozehráli přímočarou partii, která těží z dobrodružné atmosféry džungle, pár chytrých odkazů připomínajících, že se vlastně nacházíme ve videohře a z party herců, kteří jsou zkrátka a dobře cool. Zvláště v kontrastu s tím, že de facto představují puberťáky uvězněné v nevhodných tělech.

A je vidět, že všichni si to užívají. Dokonce ani nevadí klasicky ukecaná kreace Kevina Harta, kterou na druhou stranu smázne Jack „bývala jsem sexy holka“ Black, který se svou transgender rolí baví hodně. Přijde i povinný, ale docela dobře zahraný vtip „já mám penis, jak se vlastně používá“.

Jumanji will Rock you

Každopádně králem džungle se stává Dwayne „The Rock“ Johnson. Ten chlap je bůh, čistá esence sympatičnosti a ztělesněním toho, pod čím si představuju definici slova cool. Táhne celý film dopředu a je takovou přidanou hodnotou tohoto jinak lehce tuctového dobrodružství, které ale ve finále příjemně utíká.

Naopak přes prsty by měli dostat trikoví kouzelníci, protože efekty nedosahují zrovna valné úrovně. Herecký ansámbl asi vyžral velkou část rozpočtu.

Každopádně nové Jumanji sice není žádná extratřída, ale za podívání stojí. Celkem citlivě navazuje na kultovní jedničku a přináší docela zábavný zážitek, který nijak neuráží. Na druhou stranu nenabízí vlastně nic moc navíc, takže jen tak decentně překročí stín průměrnosti, za který ho vlastně táhne především Rock. Ale to už jsem psal.

Foto: © Columbia Pictures