Elegance není jen o vzhledu. Můžete si na sebe obléct cokoli, ale pokud se neumíte chovat, nepomůže vám to. Jak být skutečně elegantním mužem?

Hulvát ve skvěle padnoucím elegantním obleku stejně zůstane hulvátem, na tom se nic nezmění. A i obvykle slušní lidé se tu a tam dopustí chybiček, které je jejich osobní elegance a glancu zbavují. Jak se tomu vyhnout?

Pojem elegance bývá velmi často spojován s gentlemanstvím. Nemusí se z vás však nutně stát dokonalý a čestný Mirek Dušín a Ladislav Špaček v jedné osobě, stačí si osvojit pár jednoduchých tipů, které ale vaše vystupování povýší na elegantnější úroveň.

1. Nenadávejte

Jistě, každý si občas potřebuje v krizové situaci ulevit, ale sprškou pořádně peprných slov své okolí rozhodně neohromíte. Nadávky a klení ve vás možná mohou evokovat pocit, že na své okolí působíte jako drsný muž, ale ne ve všech situacích je to tak úplně vhodné. Nadávání a sprostá slova si můžete šetřit do pánské společnosti u hospodského fotbálku, v jakékoli jiné situaci vám sprostý slovník kredity spíše ubere.

Navíc záchvaty vzteku a ostrých slov ve vašem okolí mohou navíc vzbudit pocity, že nejste schopni ovládat své emoce a v afektu dokážete být opravdu hrubí – a takhle působit asi opravdu nechcete.

2. Nebavte se o penězích

A nemluvte ani o tom, že jich máte málo a ani o tom, že jich máte moc. Zkuste si uvědomit, do jaké pozice postavíte své okolí. V prvním případě nebudou vědět, jak mají reagovat na vaše žehrání a budou se cítit nepříjemně, protože možná budou záhy očekávat vaši žádost o půjčku.

V druhém případě sice zahrnete svou společnost iluzí svého dokonalého bohatství, ale věčné vychloubání také nikdo nevydrží poslouchat dlouho. A už vůbec se nevyptávejte na příjmy druhých, ať už jste v jakékoli pozici. Otázky na výši platu jsou vždy nepříjemné a na jejich tazatele vrhají stín arogance a neslušnosti.

dollar-941246_1920

3. Zažívací procesy jsou tabu

Říhání a ani nedejbože prdění se na veřejnosti prostě nenosí, i kdyby se vám nastotisíckrát ulevilo. Nikdo nepotřebuje slyšet a ani vědět o tom, co momentálně probíhá ve vašem trávicích ústrojí. Tak se toho držte. Tečka.

4. Nepomlouvejte

I když si možná dáváte pozor, abyste nepomlouvali nikoho ve svém dosahu, nedělejte to. I když budete pomlouvat „bezpečně“, vytvoříte si v očích okolí obraz neoblíbené osoby, která na nikom nenechá nit suchou. Protože jak si mohou být lidé okolo vás jistí, že příště nebudou středobodem vaší litanie právě oni?

Cizí soukromí je navíc něco, co by měl každý respektovat a pomlouvání je přímo dokonalou ukázkou opaku. Naopak pokud budete lidi i za jejich zády chválit a vynášet kladné informace o jejich činech, získáte si pověst milého člověka, který má rád lidi a dokáže s nimi vycházet.

yada-yada-1430679_1920

5. Uberte na hlasitosti

Hlasitý hlahol, hloupé vtipy a hurónský smích se s noblesním chováním příliš nesnesou. Obecně platí, že příliš hlasití lidé na sebe svým hlučným projevem strhávají pozornost, protože jiným způsobem na sebe upoutat prostě nedokážou. Své okolí byste si měli získat svým charismatem, milým vystupováním nebo trefnými vtipnými komentáři, určitě nezabodujeje, pokud svou společnost jednorázově přeřvete.

Foto: Pixabay