Black Panther je dalším dokladem marvelovské dominance a potvrzení jejich úspěšného tažení. Zatímco wakandský král plní peněženky producentů, jsou tu dva druhy lidí, kterým zatím praská cévka.

1) DC Fanboys/girls

Jakkoliv mám Batmana a Supermana rád, momentálně Warner Bros a DCEU prasí, co může. A zatvrzelá skupina fandů si to není schopna přiznat a na internetu plive na Marvel, kde může. I tváří tvář faktickému úspěchu vytahují DC fanboys/girls nesmyslné statistiky, či se odvolávají na úspěch Nolanova Batmana, který z DCEU nemá nic společného. Případně prorokují strmý propad tržeb apod. místo toho, aby přiznali, že Marvel prostě umí a smekli. Však Black Panther je až třetiřadý komiksový hrdina a za 4 dny vydělal dvě třetiny toho, co Justice league! A navíc je to podle většiny lidí, co film už viděla aspoň zábava a ne křeč. A o tom všem si v DC bohužel mohou nechat jenom zdát…

Smiřte se s tím, že Marvel teď jede a neztrapňujte se…

P. S.: Mně osobně velmi tahle nekvalita DC filmů mrzí a přál bych si, jako velký komiksový fanoušek, aby se dařilo oběma komiksovým gigantům.

2) Bílí vlastenci

Každému „nacíčkovi“ momentálně Black Panther pěkně trénuje tlak. Protože ve filmu z africké země, světe div se nejsou skoro žádní běloši. A i v 21. století v tom spousta lidí vidí problém, objevují se kecy o pozitivní diskriminaci a další podobný sra*ky. I díky těmto lidem, jsem rád, že se Black Pantherovi i tak enormně daří. Zatímco se všichni zúčastnění válejí v penězích, vy, co se v tomto poznáváte, se třeba zalkněte. Kdo řeší kvalitu filmu podle rasové/genderové či jiné diverzity, a to jakkoliv, je prostě debil.

Black Panther je prostě další povedená marvelovka

Kdo se dokáže nad výše napsané povznést a nepatří ani do jedné škatulky se dočká dobrého komiksového filmu, ale ne výjimečného. Black Panther přináší další svižný akčňák, který příjemně odsýpá, ale nijak zvlášť nevybočuje.

Diváka dokáže skutečně potěšit samotné uchopení Wakandy. Propojení afrických zvyků, rituálů a tradic s futuristickým pojetím má své kouzlo a poznávat tento smyšlený stát je skutečná radost. Toto prolnutí moderního s tradičním v sobě krásně splynulo i v povedeném soundtracku.

Baví také oba záporáci. Ulysses Klaue v podání Andyho Serkise (Glum) je tak výborně „přehnanej“, že mě skutečně mrzelo, že na plátně není víc. Killmonger (Michael B. Jordan) překvapil dostatkem charismatu a doslova mě těšilo mít v komiksovém filmu protivníka, jehož motivace je čitelná a jasná.

Zbytek filmu dosahuje lehce nadprůměrného standardu. Samotný Panther je fajn, akce a triky ucházející. Příběh nijak zvlášť nepřekvapí, ale nenudí. Jde o kvalitní popcorn, který uspokojí většinového diváka. Každopádně jsme se dočkali dalšího dílku marvelovské skládačky, který lehce zapadl a určitě navnadí na letošní hlavní chod – Avengers: Infinity War. Za mě čistá práce.

Foto: © Marvel