Bitka mezi nesmrtelným Mirkem Dušínem z Kryptonu a netopýry posedlým sirotkem již pár dní drancuje česká i světová kina a na internetovém poli se mezitím rozhořely boje mezi těmi, kteří považují nejnovější Snyderův počin za bravurní veledílo, a těmi, kterým přišel výsledek přinejmenším rozpačitý. Přisadím si tedy svou subjektivní troškou do mlýna.

BvS

Na začátek bych si dovolil zmínit, že patřím k velkým komiksovým fanouškům a k oběma borcům mám velmi blízko. Četl jsem jejich mnohá dobrodružství na papíře, viděl takřka všechny filmy, které připravila animovaná divize, přesto jsem odcházel ze sálu značně rozladěn a výkonem zúčastněných ne tak docela přesvědčen. Píšu to, protože jsem si všiml, že všeobecně panuje přesvědčení, že kdo má rád komiksy, tomu se film bez výhrad líbí. Tak jen tak pro úvod, všem tak úplně ne.

Alfréd

Vizuálně nadstandardní zážitek totiž ubíjí dlouhá stopáž a snaha za každou cenu dostat do filmu co nejvíc. Každý dějový posun v sobě nese až křečovité úsilí vše dovést k očekávanému konci, aby film dostál svému názvu. Navíc po poměrně všenaznačující trailerové kampani chybí jakýkoliv prvek překvapení.

Wonder woman

Cenou za úporné přesvědčení, že čím více toho divák dostane, tím bude spokojenější, je přeplácanost, která zase tvůrcům vzala možnost propracovat motivace hrdinů a pořádně uzavřít dějové odbočky. Například linka investigativní žurnalistiky Lois Lane se jeví naprosto zbytečná a přítomnost Wonder Woman (jakkoliv je nejen pro pány osvěžující) svým způsobem nedává smysl. Odkud přišla? Proč se rozhodla v závěru zapojit do boje? Nevíme, a tvůrci nám to neobjasňují. My, komiksů znalí, si ledacos umíme domyslet, ale papírem nepolíbený divák bude chtě nechtě tápat.

Batman, wonder woman, superman

Vše by měly objasnit navazující filmy, ale v tom vidím problém. Ty filmy měly BvS předcházet, protože tímto způsobem se Úsvit spravedlnosti (podtitul filmu) degraduje na pouhý trailer na Ligu spravedlnosti a na navazující originy. S přibývajícími snímky tak může vzniknout zajímavé a provázané universum, ale v tuto chvíli leží pouhé základy, které potřebují spoustu fantazie, aby si divák dokázal představit finální dílo.

Lex Luthor

Abych si jen nestěžoval, pustím se taky do výčtu kladů. Jako první musím zmínit hudbu Hanse Zimmera a Junkieho XL, která film nejen skvěle podkresluje, ale navíc je neuvěřitelně poslouchatelná i bez obrazu. Přidám se taky k názoru zbytku světa, že Affleckovi Batman, potažmo i Bruce Wayne, sednul nad očekávání. V souvislosti s ním musím zmínit i Ironsova Alfréda, jehož drobné špičkování svého pána mě bavilo. V rámci jisté rozpačitosti se nedokážu rozhodnout, zda-li se mi líbilo Eisenbergovo pojetí Lexe Luthora, paradoxně bych to ale vnímal jako klad. Film je po trikové stránce na vysoké úrovni, ale uvítal bych více praktických efektů, přesto u komiksové adaptace má přehršel digitálu svůj smysl. Čirou radost přináší Wonder Woman, která vyvažuje veškeré macho, které z filmu sálá, přestože její zapojení do děje nedává úplně smysl, viz výše.

Bvs2

Věřím, že po druhé projekci, až si budu moci lépe vychutnat detaily, které samy o sobě působí hodně zajímavě, budu s filmem spokojenější. Nyní ale, i když nerad, vidím nekonzistentní dílo, které vytržené z kontextu promarnilo svůj potenciál, a musím se vyrovnat s jistým zklamáním. Vyextrahované jednotlivosti působí totiž sice v pořádku, ale jako jeden celek nefungují. Místo přelomové komiksové adaptace, která zaujme své místo v historii, jsme se dočkali s přimhouřeným okem lehce nadprůměrné akční podívané.

Foto: Facebook