Westworld

Westworld je futuristický seriál, ve kterém se objevuje neobvyklé spojení žánrů. Westernové městečko, sci-fi příběh o umělé inteligenci, virtuální realitě a podstatě života. I toho neživého.

Chcete se pobavit? Zažít dobrodružství? Prolít trochu krve a odpočinout si od shonu moderního života? Pak navštivte westernové městečko Sweetwater a dělejte si, co jen chcete. Klidně sousedovic dceři zakruťte krkem, druhý den se stejně probudí ve své posteli a nebude si nic pamatovat. Je totiž robot. A vy jste pánem situace.

Westworld

Science fiction a western – neobvyklé spojení

Ex Machina, Ostrov, Já, robot, Terminátor. Klasické sci-fi příběhy. Ale co když chceme ve filmové (potažmo seriálové) historii dohledat spojení s westernem? Takových děl už je podstatně méně. Pokud opomenu úsměvnou pistolnickou epizodu z Červeného trpaslíka, můžu vyzvednout téměř neznámý seriál Firefly z roku 2002, který se dočkal pouze 14 dílů a filmového zakončení (Serenity, 2005). Snad tenhle osud nepotká i nový Westworld.

Má co nabídnout

Seriál má zatím nakročeno dobře. Venku jsou 3 hodinové díly. Pilotní díl s názvem The Original trochu trpí na zdlouhavou expozici, ale následující epizoda Chestnut má dostatek akce i za něj. A slibuje jí ještě víc. Nejnověji můžete zhlédnout 3. díl pod titulem The Stray.

Ale akce není to jediné, co ve Westworldu najdete. Je v něm i dostatek pohlcující atmosféry a gradace. Za zmínku rozhodně stojí i způsob zpracování, zejména práce s kamerou. Režijní židlička se s každým dílem posouvá dál, jak to u seriálů bývá, takže prozatím platí, že co díl, to jiný režisér. Do budoucna by to mohlo zajistit pestrost a momenty překvapení.

Westworld

Co ale na seriálu mnohé překvapí nejvíce, to je herecké obsazení. Jedné z hlavních rolí se totiž ujal Anthony Hopkins. Ve světě, který se člení na lidi a roboty, on zastupuje tu 1. skupinu. I když se nedokážu zbavit představy, jak by to vypadalo naopak… Hopkins si zde tak trochu hraje na Boha a hraje ho s chutí. Vedle něj se objevují i jiné (méně) známé tváře: Jeffrey Wright (Hunger Games), James Marsden (X-men), Ed Harris (Skála), Evan Rachel Wood (Den zrady)…

Suma sumárum, Westworld má co nabídnout.

Westworld, volume 1

Jestli vám název Westworld něco říká, ale nemůže za to letošní novinka, není to náhoda. Tento seriál vychází ze stejnojmenného snímku, který v roce 1973 napsal a zrežíroval Michael Crichton. Ten Michael Crichton, který napsal knihu Jurský park.

Po Crichtonovi teď žezlo převzal tým kolem Jonathana Nolana. I on má za sebou už nějaký ten filmový úspěch. Angličan Jonathan Nolan pracoval jako scénárista například na snímcích Interstellar, Temný rytíř a Dokonalý trik. K filmu Memento napsal povídku, která byla základem pro scénář. Režijní debut si odbyl právě Westworldem, zrežíroval pilotní díl.

I ve filmovém štábu objevíte další známá jména. S produkcí například vypomáhá režisér nejnovějšího dílu Hvězdných válek s podtitulem Síla se probouzí J. J. Abrams.

Dějové lince se nevěnuji schválně, někdy totiž prosté shrnutí nestačí. Jestli chcete vědět/vidět víc, budete se muset podívat…

Snad ještě dodatek: „Kdo po krvi touží, v krvi končí.“

Foto: WestworldWatchepisodes