Podle mnoha lidí je Amsterdam jedno z nejhezčích a nejpohodovějších měst vůbec. Je známé nejenom jako mekka marihuany a distriktu s červenými lampami. Jsou tam taky, na rozdíl od Německa, pohodoví lidé jako v Itálii, a na rozdíl od Itálie tam přesto vše funguje – jako v Německu.

V úvodním dílu jsme se dostali do centra a řekli si, proč je dobré bydlet v okolí kanálu Keizersgracht. Pak jsme si řekli, kde bydlet a určitě spokojeně. Teď je na řadě prozradit, kam se jít najíst a kde případně shopovat.

Výhoda bydlení v hotelu od SLH je třeba fakt, že personál se může rozkrájet, aby vám poradil a ve všem vyhověl. Proto můžete bez velkého sondování měsíc před cestou vyrazit a s pomocí recepce a TripAdvisoru se určitě neztratíte.

První tip recepce a příčina totálního přejezení se i během následujících večerů, byl legendarní The Pancake Bakery.

G0140357

Zvenku nenápadý podnik, kam by asi člověk jen tak nevešel a dal přednost něčemu vysvícenému na hlavních třídách, je na adrese Prinsengracht 191, kanál vedle vašeho hotelu (pokud si ho tedy objednáte dle našeho doporučení).

Pokud si myslíte, že palačinky znamená skočit v Praze ke Slepičkám, tak tady pochopíte, že ne. Vaše tukové polštáře vám nepoděkují, ale sem se prostě musíte vrátit ještě aspoň dvakrát, dokud vám nebude dokonale zle a pobyt bude u konce.

G0130350

Takto vypadá klasika – sladká palačinka s banány, která je prosím zapečená, a to je to kouzlo.

2016-01-30 18.30.45

Samozřejmě i dalších snad 100 druhů včetně slaných (doporučujeme s houbami, sýrem a šunkou) a absolutních úletů. Namlsejte se ještě víc na jejich oficiálním videu.

Dalším tipem od recepce může být hospoda, kam byste nevkročili asi určitě – opravdu hospoda jako někde v Praze na Žižkově – ale dělají tam prý nejlepší jablečný koláč v Amstru – a ano, je top. Hospoda se jmenuje Café Winkel, a že nenadchla jen nás se můžete přesvědčit třeba tady.

2016-01-28 21.45.33

Restaurace uzavřeme úžasným nápadem v baru Moeders (Matky), kde jsou hlavní výzdobou fotky maminek od návštěvníků. Je tam věčně narváno, i když to není na žádné hlavní třídě, a personál je tam snad klasická Dutch familia. Jídlo je typicky holandské, a ne každému musí úplně vyhovovat – třeba něco jako buřt se špenátovými bramborami a masovou kuličkou – ale je to fajn vyzkoušet.

G0431021

Úplně náhodou můžete cestou zpátky – na adrese Oude Leliestraat 16 – narazit na neskutečný Amsterdam Duck Store. Paní majitelka je velice milá a psala si naše URL, že si tam počte, jak jsme její krámek popsali. Najdete zde stovky kačiček a určitě je to dobrý dárek, možná originálnější než sýr. Sýr totiž vozí snad každý.

G0441037

2016-01-29 22.02.36

G0451066

Potěší platba výhradně kartou, což nám připomíná opravdu 21. století.

2016-01-29 22.03.12

Něžné pohlaví zaujme obchod s obuví vedle, kde jsou k vidění opravdu brutální kousky 🙂

2016-01-29 21.58.01

Koncept kavárny v obchodě sice úspěšně provozuje v Praze KARE Café, ale tady jsme narazili na malý bar v obchodu s botami. Nádherné.

G0170405

Celkově obchody na hlavní nákupní třídě P.C. Hooftstraat vypadají úžasně, třeba zde není vstup do divadla, ale obchod Abercrombie USA:G0180434

Všude vám nabídnou kafe, šáňo, pohodlná křesla na čekání na partnera/ku a Wifi zdarma. Doporučujeme G-Star RAW, další obchody můžete vidět zde:

amster-shopping

Nádherná je MAGMA Plaza, což je takové hezčí (a asi menší) Palladium.G0210540

Úplně dole v suterénu můžete koupit tulipány, doma je pak zasadit a hrát si chvíli na Holanďana.G0240580

Cestou z muzeí a shopping zóny potkáte obří Apple Store, kde zjihne i nefanda této značky. Tady pochopíte, proč se s tím Steve Jobs tak páral, a nechal koncepty obchodu donekonečna předělávat, až byly podle něj dokonalé. Jsou, vtáhnou vás a přesvědčí.G0410938

A samozřejmě i zde čtou EYEmag.G0410962

Závěrem ještě doporučujeme zaskočit do obchodu Mini, který je vedle, protože Mini je prostě cool.G0421005

Při toulkách městem si všimnete, že lidi jsou tady přátelští a úplně v pohodě, hodně styloví, obchody trendy a krásně dizajnové. I bez přímého utrácení je návštěva vetšiny z nich zážitek. To samé platí pro restaurace a bary.

Příště téma muzea a pak se přesuneme do dalšího města…