Výchova holt není žádná legrace. Potomkům je třeba vštěpovat pravé hodnoty už od útlého věku. Které by měl svému synovi předat každý zodpovědný otec?

Vychovávat dítě není jednoduché. Ohledně výchovy existuje spousta přístupů a možností, které si mohou rodiče vybrat. Jsou ale určité základy, které by svým dětem měli vštípit úplně všichni rodičové. A co vy? Jak to s výchovou máte u vás doma?

1. Poctivost

Ne nadarmo se říká, že s poctivostí nejdál dojdeš. A vědět a uvědomovat by si to měli lidé už odmalička. Mnohokrát se jim sice jejich vlastní poctivost nevyplatí, ale idealisticky zcela určitě jednou přijde den, kdy jim nebude jejich poctivý život na škodu.

Není třeba hrát falešně a snažit se podvádět, on koneckonců každý jednou na své špatné skutky doplatí.

2. Krást se nemá

A i kdyby k tomu byl sebelepší důvod, tak se to prostě nedělá. Je úplně jedno, jestli si dítě osvojí zvyk krást sladkosti z obchodu nebo obírá své spolužáky o svačiny, tudy cesta prostě nevedě a i malý človíček by to měl vědět.

father-1383159_1920

3. Neriskuj

Jde v podstatě o racionální uvažování a schopnost kritického vyhodnocení situace. Dítě by mělo vědět, že někdy je lepší udělat krok stranou a vyhnout se zbytečnému problému, nežli si klestit svou komplikovanou cestu. Například pokud vidí na ulici před sebou bandu pochybných výrostků, může se mu vyplatit přejít cestu a obejít podezřelou skupinku.

Možná mu to v tu chvíli bude připadat zbabělé, ale co kdyby na rádoby hrdinství dítě doplatilo.

4. Úcta k blízkým

Člověk by si měl umět vážit svých rodičů a blízkých a opravdových přátel, kteří jej podrží v krizových situacích a pomohou mu. A tak proč se tomu nenaučit už odmalička, že?

5. Vyhýbej se drogám

A taky kouření a přemíře alkoholu. Každá neřest se totiž jen velmi špatně odbourává, to ví nejeden dospělý. Bohužel někdy neexistuje účinná prevence, některé děti prostě musí některé zkušenosti nabrat na vlastní kůži. I tak by ale měly znát možné důsledky svých činů, aby mohly vyhodnotit, čeho se právě dopouštějí.

model-956676_1280

6. Buď pozorný k ženám

I když se říká, že ženy nemají rády hodné muže a přitahují je grázli, rozhodně to tak není ve všech případech. A i zapřísáhlé milovnice zlých kluků dříve či později zatouží po hodném a pozorném muži. Naučte tedy svého syna galantnímu chování k ženám a snaze být jim vždy nablízku. V budoucnu by z toho mohl hodně vytěžit.

Foto: Pixabay