Datum 22. 11. se zdá být velmi symbolickým. A možná jeho symbolika vstoupí ve známost. Včera totiž postihl server Google velký výpadek.

Možná, že ten konec světa byl předpovězen přece jen trošku špatně. Místo 21. 12. 2012 přišel 22. 11. o čtyři roky později. Největší světový vyhledávač, k němu přidružená e-mailová služba Gmail anebo třeba Youtube v úterý večer prostě přestaly fungovat.

Skoro jako by se zastavil čas. Má facebooková zeď zažila podobné přetížení jako před několika dny při zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Ve 21:00 se 18 z 20 nejnovějších příspěvků týkalo výpadku Googlu. Jeden by skoro řekl, že je to chytrý marketingový tah. Poté, co jsem dlouho nechápala, co je za problém, mě ale Facebook usvědčil alespoň v tom, že v tom problému nejsem sama.

Černé úterý

Kriticky jsem tedy vyhodnotila, že jeden večer bez Youtube a playlistu s Imagine Dragons asi přežiju. Co mě pálilo víc, byl nepřístupný Gmail, kam jsem si po celý den naivně střádala odkazy „na potom“, které jsem plánovala zpracovat a vyhodnotit večer. Zákon schválnosti. Obvykle si takhle práci nepřesouvám.

google-485611_1920

Stránky Googlu přestaly fungovat někdy přibližně po půl osmé. A nad střední Evropou se rozlila nevygooglovatelná tma. Lidé měli strach, že jejich okolí odhalí bez Googlu jejich hloupost a nepřipravenost. Ostatně na chytrý život s chytrými telefony a chytrými vyhledávači se snadno a hloupě navyká. A teď to víme všichni. Zdá se, že kromě avizovaného slevového černého pátku postihlo Česko ještě jako bonus černé úterý.

Jako by spadla hvězda

Společně s Googlem navíc vypadly také všechny stránky, které jsou hostovány na platformách této americké společnosti. Střední Evropa a část Francie si tak užily takřka nevídaný zážitek. Výpadky Googlu se nedějí tak často, a troufám si tvrdit, že výpadek 22. 11. 2016 vzbudí větší rozruch než před týdnem avizovaný superúplněk.

01

Na vině masivního výpadku byl zřejmě útok hackerů, i když to v úterních večerních hodinách ještě nebylo zcela jasné. Co ale jasné bylo, tak fakt, že se Google stane prakticky okamžitě terčem nejrůznějších vtípků, což bychom mohli zařadit jako ryzí prvek typického českého folklóru.

Radši si to vyseznamujte

Prakticky okamžitě přispěchal s reakcí na úterní výpadek český internetový vyhledávač Seznam.cz. Ten české uživatele internetu prostřednictvím online televize Stream.cz upozornil, že i přes výpadek Googlu Seznam.cz stále funguje a uživatelé si tak mohou potřebné důležité informace „vyseznamovat“.

Vtipnými komentáři se ale plnil také Facebook nebo Twitter. Pozornost české internetové komunity se jednoduše obrátila jinam. Škoda, že Google+ z toho asi nic moc nevytěží… Ale taková je realita.

03

02

Musím říct, že mě osobně včerejší výpadek vcelku pobavil. I když teď už možná zase neplatí ta jistota, že spíš přiletí kometa, než aby Google spadl.

Foto: Unsplash, Twitter, Facebook