Za chvíli to vypukne: Colours of Ostrava, Rock for People nebo Masters of Rock. Co je bezpodmínečně potřeba pro hladké přežití?

Letní festivaly jsou nezapomenutelným zážitkem, jsou pestré a plné legrace a zábavy. Jak si je ale užít bez závažných problémů? V samém hudebním zápalu totiž občas zapomínáme na důležité věci, které nám ve finále mohou pobyt na festivale značně zkomplikovat. Níže uvedené tipy se samozřejmě spíše týkají těch, kteří vyrážejí za festivalovou zábavou za hranice svého města a kteří čelí nejrůznějším úskalím. (Promiňte Ostraváci, ale sjet si z bytu pár zastávek do Dolních Vítkovic a nad ránem tramvají zase zpět není tak úplně to pravé…)

1. Buďte v pohodě

To je asi úplně stěžejní věc, kterou byste si měli zapamatovat. Ať se totiž bude dít cokoli, a že se toho může dít opravdu hodně, nemělo by vás to rozhodit a rozladit do špatné nálady. V určitém smyslu vám k permanentní pohodě může dopomoci dostatek piva, ale i tak… nemá smysl se otravovat maličkostmi. Alespoň pro těch pár dní ne.

concert-731227_1920

2. Vypněte si internet v mobilu

A vykašlete se na tahání powerbanky. Internet v mobilu nebudete na letním festivale potřebovat. A že potřebujete celou virtuálně sociální komunitu zpravit o své existenci a účasti na fesťáku nějakou crazy selfie? Tak nejprve vychladněte a tu jednu fotku tam tedy dejte. Ale věřte mi, celý svět opravdu není zvědavý na fotky piva v kelímku a fotky stage, které postujete třikrát denně.

Navíc bez internetu vám telefon vydrží déle a budete tak moci aspoň každý den poctivě zavolat mamince a poreferovat jí o svých zážitcích.

3. Zapomeňte na úzkostlivou hygienu

Protože je vysoce pravděpodobné, že nebudete schopni ji na festivale udržet. Možná budete mít to štěstí, že se budete moci ve stanovém městečku jít za padesát korun každý den osprchovat, ale počítejte spíše se studenou vodou. A smývání šamponu studenou vodou je trochu házení hrachu na zeď. Navíc oslnivá a čistá hříva vám v parném dni vydrží sotva pár minut, pak se zase rychle zpotíte a budete tam, kde jste byli.

K velkým festivalovým úskalím patří zpravidla také dlouhé řady ToiToiek, které s přibývajícími festivalovými dny stále více smrdí a stále více oddalují vaše potřeby. Ale jednou tam stejně budete muset vlézt, takže se na to psychicky připravte.

the-crowd-865657_1920

4. Nezapomeňte na jídlo a nealko

Kdo by si nedal festivalové pivečko, dvě, pět… Ráno na spravení po náročném večeru, v poledne na zchlazení a večer zase na žízeň. Ono ale vůbec není na škodu to pivo proložit nějakou vodou nebo limonádou. Snažte se každý den vypít alespoň litr nealkoholických nápojů – a budou vám vděčná vaše játra.

A rovnou myslete na to, že není na škodu se také aspoň jednou za den najíst (i když ráno ještě nemáte hlad a večer už jste zase plní piva, a tak zase hlad nemáte). Jedno teplé a vydatné jídlo denně by měl být prostě ten nejnezbytnější základ, přičemž samozřejmě je lepší jíst i víckrát denně – i na festivale. Vděčný vám bude váš žaludek, a také zdravotníci, kteří na festivalech řeší denně desítky případů kolapsů.

world-jamboree-803544_1920

5. Pamatujte si, kde máte stan

A pokud víte, že si to pamatovat nebudete, radši se domluvte s někým, kdo vás dopraví tam, kde se budete moci bezpečně vyspat. Ono dostat nad ránem po čumáku od cizích lidí, kterým se úplně zlití hrabete do stanu, může docela bolet. Stejně jako nocování pod pojízdným stánkem s pivním výčepem. I když…

Foto: Pixabay