11.22.63, to je den, kdy byl spáchán atentát na prezidenta Johna F. Kennedyho. James Franco se vydává do roku 1960 a má 3 roky na to, aby tomu zabránil. Vůbec nevadí, že na tenhle konkrétní moment si počkáme 6 hodin. Kdepak, vůbec to nevadí!

Tato osmidílná minisérie má totiž všechno, co si můžete od seriálu přát. Skvělé obsazení, dobrý příběh, výborné zpracování, dostatek akce, uvěřitelnou atmosféru. Některým snad může vadit větší množství romantiky a patosu, který bychom tady asi nečekali. Ale tím se určitě nenechte odradit.

Příběh

Ústřední postavou je středoškolský učitel Jake Epping, kterého s velkou dávkou šarmu a přesvědčivosti hraje James Franco. Ten se nachází v životní etapě, která mu nepřináší štěstí nebo naplnění, ale spíše rozvodové papíry. Jeho přítel Al mu ukáže, jak by jeho život mohl dostat smysl. A tak ruku v ruce se svým strachem z pavouků vleze do skříně a objeví se v roce 1960. Atentát se má odehrát za tři roky, takže do té doby toho stíhá víc, než by podle časoprostorových pravidel stihnout měl, minulost mu to taky dává sežrat… Ale jenom trochu, v seriálu nenajdeme žádné přehnané brutalitky, i když byl natočen podle knižní předlohy Stephena Kinga.

K Jakeovi, který se v minulosti představuje jako Jake Amberson, a to tak často, že vám při jméně Epping proletí hlavou: Kdo sakra? se brzy přidává parťák Billy (George MacKay), nedlouho na to i Sadie (Sarah Gadon), okouzlující knihovnice, která charismatem Francovi s přehledem sekunduje. A pak je tu postava Lee Harveyho Oswalda, které se s plnou dávkou přesvědčivé nesympatie zhostil Daniel Webber.

   City vs. fakta

V pozdějších dílech se příběh vydává spíše tím vztahovým směrem než historickým, atentát na Kennedyho v dějové linii není tím hlavním, spíše vytváří prostor pro další možnosti. A ano, milovníkům dějinných a faktografických souvislostí to podle ohlasů méně či více vadí, z hlediska kvantitativního to ovšem fanouškovskou základnu posílilo.

Ovšem dávka emočního výboje ve finální epizodě opravdu balancuje na hraně únosnosti, ale, čert to vem, city k loučení patří… A zatím to vypadá tak, že rozlučka se opravdu koná. Žádné informace o plánovaném pokračování vypuštěny nebyly, všude je tzv. „ticho po pěšině“.

Takže, užijte si všech 8 dílů dosyta.

Foto: 11.22.63