Místo hodin strávených na trase z Brna do Prahy možná budou lidé počítat minuty. Brněnští politici se začali zabývat vysoce pokrokovou možností.

S futuristickou vizí jakéhosi potrubí, které bude schopné přemisťovat osoby na stokilometrové vzdálenosti během několika minut, přišel před třemi lety Elon Musk. I když se jeho nápad pořád jeví více jako science fiction, brněnští politici začali uvažovat o tom, zda by jej nebylo možné přece jen nějak zrealizovat.

Takzvaný hyperloop funguje na principu podtlakového potrubí, kterým by se pohybovaly vysokou rychlostí v řádu tisíce kilometrů v hodině kapsle s lidmi. Díky tomuto způsobu přepravy by se pak závratně zkrátily dojezdové časy z Brna do Prahy, ale třeba také do Vídně.

Je to proveditelné?

Možná, že za pár desítek let pro nás nebude nic samozřejmějšího než ráno nastoupit v Praze do hyperloopu, odpracovat si osm hodin v Brně nebo Vídni, a pak se během několika minut vrátit zpět do pražského domova. Současnou otázkou ale je, jestli je to při dnešních technologiích realizovatelné. Je totiž fakt, že projekt hyperloopu ještě nebyl nikde na světě realizován a pohybuje se tak pořád ve fázi konceptuálního řešení.

sports-aurora-1143296_1920

Pokud by se ale brněnským představitelům podařilo sehnat finance a úspěšně projekt ve spolupráci s firmou Hyperloop Transport Technologies zrealizovat, bleskově by se vyhouplo na nejvyšší příčku co se týče vyspělosti světové dopravní infrastruktury.

To je ale zatím samé kdyby a skutečnost mírně pokulhává. Donedávna jezdily v Jihomoravském kraji naprosto běžně prehistorické vlakové soupravy s červenými koženkovými sedačkami, na které se člověk v létě přilepil a modlil se, aby se na své výstupní stanici dokázal také ještě odlepit.

abstract-1277991_1920

Pomalejší letadlo a rychlejší než rychlovlak

To je sice krásná vize, ale klaustrofobici si na své zřejmě nepřijdou. Ono nastoupit do uzavřené kapsle a nechat se skoro teleportovat – to nevydýchá každý. Každopádně máme zřejmě ještě několik (a možná i desítek) let před sebou, nežli se podaří projekt hyperloopu vyladit a zrealizovat.

Brnu však nelze odepřít jedno významné prvenství: Jako vůbec první významný český partner se mimo jiné zařadilo do výzkumu a vývoje tohoto revolučního způsobu cestování.

Foto: Pixabay