Všichni to známe. Po Vánocích, Silvestru a mezisvátkovém období je těžké se opět dostat do koloběhu všedních pracovních dní. Po pohodě, podtrhované vytrvalým každodenním hodováním, kdy do sebe v pravidelných intervalech poctivě cpeme páté přes deváté – od cukroví až po bramborový salát – náhle nastává období, které po nás žádá nové výkony. A nám se tak nechce. Jsme totiž přejedení, přepití a unavení. Kde nabrat ztracenou energii? Jak vrátit krásu a lesk nejen duši, ale i tělu? Máme pro vás odpověď – a tou je TRX!

Zapomeňte na předsevzetí. Dejte si výzvu. Výzvu TRX. Předsevzetí patří mezi zaběhlá klišé, které stejně nikdy nikdo pořádně nedodržoval. Ale pokud vsadíte na výzvu a pokusíte se sami sebe vybičovat k nadměrným výkonům a dostat ze sebe to nejlepší, získáte chuť dokázat něco nového a hlavně nebudete chtít zostudit sami sebe před sebou. TRX je k tomu ideálním prostředkem – dostane vás do formy snadno a rychle a vy budete nejen dobře vypadat, ale budete se i dobře cítit! Radost z výsledku se stane hnací silou, která vám nedovolí polevit a bude vás motivovat k překonávání dalších a dalších výzev. Protože tak to s TRX prostě je – jak s ním začnete, nemůžete přestat.

Láska na celý život

Total-Body Resistance Exercise (= Cviky pro zatížení celého těla). To je označení skrývající se pod zkratkou TRX. Jedná se o revoluční metodu posilování, kde jediným závažím je vaše vlastní tělo. Tedy revoluční. Jak to vezmeme. Revoluční je forma, kterou systém TRX dal klasickému způsobu zušlechťování lidského těla, který je znám již po generace. Jedná se o vychytávku, která dala tradici nový kabátek a umožnila jí získat své pevné místo v moderní době a získat si tak dnešní společnost. Přitom na začátku by nikoho, a tím méně zakladatele Randyho Hatricka, nenapadlo, jakou lavinu popularity spustí tak nevinný nápad. Opak se však stal pravdou a tak dnes díky přičinlivosti amerických vojáků, pro něž byl tento systém původně speciálně vytvořen, můžeme jeho výhod užívat i my.

TRX – Fitness anywhere

A to doslova. Unikátnost TRX spočívá mimo jiné i v tom, že jej můžete sbalit a vzít kamkoliv s sebou. S tím odpadají výmluvy týkající se nedodržování stanoveného tréninkového plánu či režimu. S TRX můžete svůj plán dodržovat kdekoliv – doma, v práci, na cestách. Uvnitř, venku – v hotelovém pokoji, v kanceláři, na zahradě, v parku, u moře. Zkrátka kdekoliv a kdykoliv. Proč? Protože TRX sestává ze dvou pevných látkových popruhů zakončených madly, do nichž při cvičení zavěsíte buď ruce, nebo nohy. Samotné cvičení pak probíhá tak, že vždy nějaká část těla, tedy ruce či nohy, se drží popruhů a nějaká je na zemi. Samo TRX je velmi lehké (necelá 3 kg) a kompaktní – stačí sbalit do cestovního pytlíku – nic tedy nebrání tomu přibalit jej do batohu či kufru ať už vyrážíte na dovolenou, výlet, nebo služební cestu.

Pevnost, síla, stabilita

To jsou tři aspekty, kterým TRX učí naše těla. Jeho ojedinělost spočívá v tom, že neposiluje jednotlivé svalové partie odděleně, ale zaměřuje se na tělo jako na celek. Obzvláště pak na oblast tzv. jádra, neboli slangem sportovců, kteří se v této oblasti pohybují, core. Jedná se o oblast středu těla obsahující svaly, které jsou zodpovědné za vzpřímený postoj, flexibilitu a stabilitu. Silné a stabilní jádro funguje jako účinná prevence proti poranění. Tyto hluboko uložené svaly nelze obyčejně zapojit běžným posilováním pomocí strojů, činek a pomůcek, které nalezneme v klasické posilovně. TRX je však zapojit dokáže a to navíc způsobem, který je pro tělo přirozený. To je jeden z důvodů, proč se posilování s vahou vlastního těla doporučuje i mladistvým, jimž bývá práce s železem, kvůli možným negativním vlivům na stále se vyvíjející tělo, obvykle zapovězena.

3D pohyb – 3 roviny lidského pohybu

Máme tu další velkou trojku a spolu s ní i další významnou výhodu, kterou přináší cvičení na TRX. Na rozdíl od posilovacích strojů známých z klasických posiloven, totiž umožňuje lidskému pohybu rozvinutí ve všech třech rovinách, které jsou pro něj přirozené. Posilování na TRX není omezeno žádnou dráhou či směrem, ale umožňuje současně pohyb nahoru a dolů, dopředu a dozadu, do stran a dokonce i rotace, které jsou při formování středu těla velmi užitečné. To vše za významného ušetření času, kdy nemusíte přebíhat od stroje ke stroji, abyste komplexně posílili celé tělo. Stačí změnit sklon, polohu, úhel a zdánlivě stejný cvik nabyde zcela jiných rozměrů.

Pro všechny úrovně zdatnosti

S tím souvisí i fakt, že TRX se hodí pro cvičence všech úrovní zdatnosti. Nezáleží na tom, zda potřebujete nabrat aktivní hmotnost, potrénovat vytrvalost, nebo shodit přebytečná kila. Nesejde ani na tom, zda jste aktivní cyklista, matka na mateřské, nebo kulturista. TRX dokáže všem poskytnout přesně to, co potřebuje, a to díky velmi jednoduchému principu – zátěž si sami zvolíte úhlem, který zaujmete vůči bodu zavěšení. V praxi to vypadá tak, že čím se od bodu zavěšení nacházíte dále, tím je zátěž nižší a čím více se bodu zavěšení přibližujete, tím se zátěž zvyšuje. Díky tomuto jednoduchému pravidlu vedle sebe mohou cvičit začátečníci i pokročilí, protože každý si může zvolit takovou míru zatížení, kterou je na své úrovni schopen zvládnout.

Nový rok – nové výzvy!

Na počátku článku jsme hovořili o nových výzvách. Právě jednu takovou vám přinášíme. Počínaje dnešním článkem se můžete těšit na několikadílný seriál o závěsném posilovacím systému TRX, jehož prostřednictvím vám tuto unikátní fitness záležitost představíme ze všech možných úhlů pohledu. Krok po kroku vás provedeme úžasným světem TRX – seznámíme vás s historií jeho vzniku, s možnostmi využití (které jsou skutečně široké) a doporučíme i cviky, které je dobré zařadit na počátku. Máte se tedy skutečně na co těšit.

 

Zdroj textu: Vlastní zkušenost

Zdroj fotek: www.pixabay.com