Téma vánočního času je v historii hojně užito v různých hudebních stylech a nevyhnulo se ani rapu. I přes to, že je to téma v jistém smyslu předem dané, sami se přesvědčte, jak rozmanitým způsobem se k němu dá přistoupit. Zde je několik nejznámějších počinů z cz/sk rapové scény. Pojďme na to!

Vianočný klip slovenských riders – Vec, Zverina, Moja Reč, Hafner

Jako první tu máme track z roku 2009 s prostým názvem Vianočný klip, který stačil nasbírat něco přes milion views a někteří lidé si ho pouští místo koled. Nahráli ho společnými silami Vec, Moja Reč, Zverina a Hafner. Instrumentál je tvořen z klasické koledy Rolničky. Začíná Vec, který píše dopis Ježíškovi. Vypráví o tom, jak přestal chodit do kostela, svěcenou vodu vyměnil za ohnivou, ale přesto je na ostatní lidi hodný a nepřeje jim nic špatného. Delik se přidá se svým přáním, aby se svojí skupinou dále bezpečně jezdili na turné, aby lidé raději sáhli po dobré hudbě než po pervitinu a tak dále. Refrén si v roli bizarního Ježíška zazpíval Hafner a po něm následuje Supa s přáním, tentokrát Santa Clausovi. Závěrečná sloka patří Zverinovi, který si zahrál na Dědu Mráze.

Štědrej den od Geye

Štědrej den (2009) vydal Mc Gey na svém albu Turbulence negativních dobrot (2010) jako bonus track. Jak jsme u něj zvyklí, jedná se o věc doslova prošpikovanou humorem. Vtipy nemá valný smysl ani vypisovat, kdo ještě neslyšel, rozhodně si musí poslechnout! Beat vytvořil Gey sám a je rovněž velice originální. Obsahuje samply několika koled, místy dokonce v rytmu drum n bass. To všechno okořenilo pár hlášek z filmů Sám doma, které už k Vánocům u nás tak nějak patří. Celá věc končí závěrečným moudrem: „Milý Ježíšku. Chtěl bych začít poslouchat hip hop, ale nevím, jak to budu stíhat, když má pět elementů. A to nepočítám ragby.

Otecko, Suvereno, Majk Spirit – Vianočné ilúzie

Billy Hollywood produkoval další vánoční věc Vianočné ilúzie (2010), kde se kromě rapperů z H16 Otecka a Majka Spirita objevil ještě Suvereno. Tento track přímo stojí na již zmiňovaném kultovním snímku Sám doma. Kromě několika použitých hlášek je i celý hudební podklad vysamplován z tohoto filmu. Všichni tři rapující shodně nadávají na předvánoční shon, otravné reklamy a nucenou vánoční přetvářku. Jedná se o vcelku pochopitelný kritický pohled na každoroční bláznění, stresy a šílenství, spojené se svátky.

Sodoma Gomora – Zasraný Vánoce

Další vánoční hymnou, ovšem jen pro otrlejší povahy, jsou bezesporu Zasraný Vánoce (2011) od skupiny Sodoma Gomora. Řezník a DeSade velmi nevybíravým způsobem jim vlastním posílají celé svátky slušně řečeno k ledu. Dětem přejí kožní nemoci a celý track je plný vulgarit, alkoholu a nechutností. Určitě ale stojí za poslech a striktnější zhodnocení svátků rozhodně od nikoho jiného neuslyšíte. Skupina pořádá každoročně těsně před Štědrým dnem koncert s názvem zmíněného tracku.

Songy do rádií

Z Vánoc samozřejmě profitují mimo jiné i rádia. Některé jejich promo tracky byly založeny i na rapu. Na vlně úspěchu letního hitu Žijeme len raz (2012) od Ega a Roberta Buriana se projel tým Rádia Expres se svým Vianoce sú zas. Předělaný text do zimní verze stačil na obří sledovanost (dnes přes 4 miliony views). Pro pořad Ranní mejdan obdobně narapovali Vánoční song Kazma a Bruno. Z těchto záležitostí se poněkud vymyká track Hnedý zvon (2012) od Strapa, u kterého hudbu zajistil Karaoke Tundra a skreče DJ Spinhandz. Skladba sice vyšla na vánoční kompilaci Radia FM, ale jde o kritiku společnosti a s pohodou Vánoc pranic společného nemá. Dost již napovídá název a provokativní obrázek na Youtube.

Zapomněli jsme na něco důležitého? Napište nám 🙂

 

Krásné Vánoce všem!