Plesová sezóna je v plném proudu a je docela dost dobře možné, že vás vaše drahá polovička překvapí nečekanými lístky na některou ze společenských událostí. Společenská úroveň jednotlivých plesů se ale značně liší, a tak by se vám snadno mohlo stát, že si špatně zvoleným oděvem zbytečně způsobíte faux-pas. Aby se vám to nestalo, podívejte se s námi na následující článek.

Některé události mají volbu oděvu návštěvníků značně rozvolněnou, u jiných, těch prestižnějších, je naopak dress code striktně předepsán. Pokud ho nedodržíte, mohlo by se vám stát, že vás pořadatelé na akci třeba ani nevpustí.

White Tie

Pakliže máte na vaší pozvánce na společenskou akci uveden dress code White tie, jedná se o nejslavnostnější a nejformálnější typ akce. White Tie může být označen také jako Ultra Formal, takovýto společenský oděv je určen na události konající se po 20. hodině večerní.

red-bow-tie-936466_1920

Pánové si v tomto případě oblékají společenský frak, který je nejelegantnějším pánským oblečením a kterému se po letech opět dostává větší pozornosti. Mějte na paměti, že krátké jednořadové sako vepředu fraku se nikdy nezapíná. K vždy černému fraku patří také kalhoty bez záložek se dvěma saténovými prýmky u bočního švu a bílá košile s krytou knoflíkovou lištou, která může být zdobena sámkováním na předním díle. Košile by také měla mít odepínací stojáčkový límec a jednoduché manžety s manžetovými knoflíčky.

Neodmyslitelnou součástí fraku je bílá vesta, která se nosí vždy zapnutá. K fraku patří také bílý zavazovací motýlek, který by měl být ze stejného materiálu jako vesta. Dříve byly tradiční obuví černé lakýrky, nyní však můžeme k fraku zvolit také elegantní kožené šněrovací boty s tenkými černými podkolenkami. Typickou pokrývkou hlavy k fraku je cylindr, který ale pánové společně se svrchním pláštěm odkládají v šatně.

Black Tie

Black Tie nebo též Cravate Noir vyžaduje obléknutí společenského obleku, tedy smokingu. Střih smokingového saka se mírně mění v závislosti na módních trendech. Můžeme tak narazit jak na jednořadové, tak také dvouřadové sako, klopy i límec jsou ale vždy potaženy saténem. Smoking může být černý nebo v barvě hluboké tmavé modři. Kalhoty bez záložek by měly mít stejnou barvu jako sako a jejich boční šev je kryt jedním saténovým prýmkem.

suit-691849_1920

Ke smokingu patří bílá košile, která může i nemusí mít krytou knoflíkovou lištu. Důležité jsou ale dvojité manžety. Přední část košile může být zdobená sámky, krk by měl zdobit většinou černý vázací motýlek, vyloučeny ale nejsou ani jiné barvy, s výjimkou bílé. Pro smoking je charakteristická šerpa uvázaná v pase, která překrývá přechod mezi košilí a kalhotami a měla by být buďto v černé barvě nebo v barvách motýlka či ozdobného kapesníčku.

Samozřejmostí jsou černé podkolenky a elegantní černé kožené šněrovací boty.

Pokud je na vaší události předepsán Creative Black Tie, znamená to, že se jedná o událost na úrovni Black Tie, ale pořadádající vám umožňuje zvolit kreativní doplňky – ale v rámci dobrého vkusu a módních trendů!

Formal Dress

V rámci Formal Dress by se mělo jednat o společenskou událost, při níž byste měli dodržet oblečení černého saka a hedvábné kravaty. Události se štítkem Formal Dress se ale mohou ještě členit na různé úrovně. Základem by tak vždy ale měl být tmavý jednořadý oblek s jedním nebo dvěma rozparky. K tomuto obleku byste měli zvolit bílou košili s dvojitými manžetami a klasickým límečkem, kravata nebo motýlek by měly být spíše tmavší a bez zbytečně výrazných vzorů.

suit-portrait-preparation-wedding

Tento oblek byste měli doplnit také vyššími ponožkami v barvě obleku. NIKDY, ale opravdu nikdy neoblékejte k obleku kotníkové ponožky nebo ponožky jiných barev – k černému obleku patří černé ponožky, ke světlému světlé – v ideálně co nejbližším tónu barvy obleku. Zářící bílé ponožky zpod nohavic černých oblekových kalhot si koledují o pořádný společenský trapas!

K obleku patří černé kožené šněrovací polobotky, a také černý kožený pásek v šířce asi tří centimetrů s klasickou sponou.

Semi-formal Dress

Označení Semi-formal je patrně nejošemetnější ze všech zmíněných, velice snadno můžete totiž šlápnout vedle kvůli značné rozvolněnosti pravidel oblékání v závislosti na době konání akce. Typickým příkladem, kam obléct Semi-formal Dress, je svatba. Přes den by pánové měli volit spíše ležérnější styl, tedy vycházkový oblek, který může být i ze světlejšího materiálu, po šesté hodině je už vhodnější černý nebo tmavý oblek.

bow-tie-businessman-fashion-man

Cocktail

Na událost koktejlového typu je vhodné zvolit jednoduchý společenský oblek. Opět byste měli dbát na pravidlo, že pokud se akce koná před šestou hodinou večerní, můžete obléct světlejší oblek, pokud však akce začíná až po šesté večer, je nutností obléct oblek tmavé barvy.

Foto: Pixabay, Pexels