V pondělí 4. ledna obletěla svět zpráva, že ve věku 93 let zemřel poslední četník ze Saint Tropez Michel Galabru. Galabru byl posledním žijícím členem někdejší skupiny slavných filmových četníků. Francouzskému filmovému a divadelnímu herci vzdalo hold také francouzské četnictvo, které podle deníku Le Figaro vyjádřilo svůj smutek nad zprávou o úmrtí filmového rotmistra Gerbera na twitteru prohlášením: „Smekáme před posledním četníkem ze Saint-Tropez.“

galabru

Michel Galabru měl za sebou více než šedesátiletou hereckou kariéru, ve svých začátcích po absolvování konzervatoře působil v prestižní a slavné Comédie Française, v průběhu celé kariéry ztvárnil řadu komických i dramatických rolí v bezmála dvou stovkách filmů, z nichž se divákům do paměti nejvýrazněji vryl právě postavou cholerického rotmistra Gerbera v sérii komedií o francouzských četnících, v níž exceloval s Louisem de Funésem. Galabru se objevil mimo jiné také ve filmu o Asterixovi a Obelixovi, Mikulášových patáliích či psychologickém filmovém dramatu Soudce a vrah.

Původní skupinu četníků z prvních filmů jako první opustil známý herec Louis de Funés, který zemřel už v roce 1983. Guy Grosso a Jean Lefebvre následovali v letech 2001 a 2004. O čtyři roky později zemřel Michel Modo a předposlední byl Christian Marin v roce 2012.

Zdroj: ČTK

Foto: www.wikimedia.org