Kauza jihomoravského hejtmana Michala Haška nabírá v posledních dnech na obrátkách. Jeho falešná tisková mluvčí pod pseudonymem Lucie Proutníkové, dostávala ročně za „nic“ 400 tisíc korun.

13950533_1661385204183443_835900847_o

S odhalením neexistující spolupracovnice přišla už v červenci Mladá fronta Dnes. Hašek na jejich zjištění odpověděl odmítavě. Nikoho s takovým jménem prý nezná, ani ho fyzicky nepotkal. A určitě tedy nemohla být oficiální mluvčí Jihomoravského kraje. Jde o politické spiknutí, blíží se přece volby, volal kolem sebe v zoufalém děsu na všechny strany.

Jeho bývalá mluvčí Denisa Kapitančíková ale takové tvrzení odmítá. Podle ní se pod jménem skrývala lobbistka Mrencová, nepravomocně odsouzená v dubnu minulého roku za uplácení novinářů. Všechny hotové tiskové zprávy musela Mrencové přeposílat, ta je jenom „zkontrolovala“, podepsala jako Proutníková a pustila dále do světa. Kraj ji za tuhle práci přeposílače mailů platil ročně 400 tisíc korun. Vysněná prácička, že? Radnice v Brně nabízí opravdu nadstandartní typy zaměstnání.

826px-Michal_Hašek_2013

A co na to Hašek? „Kvůli dovolené jsem se k celé pseudokauze nevyjadřoval. Jde o ostrou fázi kampaně některých subjektů proti mně a ČSSD,“ reagoval na Aktuálně.cz. Všechno jde přece vždycky shodit na závistivé a nepřející oči. Za odhalení na MF Dnes může Babiš a jeho „Anofert“. Za Kapitančíkovou její současná práce na radnici Brno – střed. A opět Babiš, jehož strana je tady spolu s hnutím Žít Brno ve vládnoucí koalici.

Důkazy? Těch je plno

Pan Hašek asi zapomněl, že Česká republika je vyspělým státem a negramotnost abys tady pohledal. Jak jinak si vysvětlit, že všem do očí lže a předpokládá, že neumíme číst jméno napsané na konci každého dokumentu? Zvláště novináři s její prací často disponovali a citovali ji. Hlavně Česká tisková kancelář, která si důvěryhodnost Proutníkové dokonce v Brně ověřovala. A radnice jí samozřejmě kryla záda a odpověděla kladně.

Určitě se někde válí také faktury za 400 tisíc korun. Pokud je Hašek v děsu nespálil u ohníčku na dovolené. A jak vůbec kontrolním orgánům kraje uniklo, že platí neexistující jméno bez jasného protiplnění závazků? Co si mysleli ti, kteří faktury podepisovali? Protlačil Hašek svoji chráněnkyni všem vedoucím strukturám nenápadně před očima? Nebo za zamknuté pusy platil?

taxes-tax-evasion-police-handcuffs

Je třeba začít politikům zatápět

Ale vážně, co se to s nimi poslední dobou děje? V minulosti by každý po takovém odhalení sklopil uši, rezignoval nebo podal demisi. Od Babiše s jeho úspěšným Čapím hnízdem až po Haška si politici postupně předávají štafetu. Výsměch občanům, kteří si vše nechají líbit a nezakročí, je nejspíš novým trendem.

Místo toho, aby ČSSD na večerním jednání strany toto pondělí převzala odpovědnost a pozvala si Haška „na kobereček“ jednalo se spíše o přátelské povídání. Nestáhla ho ani jako vedoucího kandidáta do blížících se krajských voleb. Až každý nevěřícně kroutí hlavou a stejně jako šéfredaktor Respektu Erik Tabery si zoufá: „Prosím vás, jste tady ještě někdo skutečný?“

Foto: Pexels, Wikimedia