Psal se červen 1985, když titulku slavného magazínu National Geographic ozdobily až nereálně pronikavé zelené oči.  Samotná hloubka fotky zachycené Stevem McCarrym byla umocněna ještě tím, že byla pořízena v afghánském uprchlickém táboře v Péšávaru v Pákistánu. O 31 let později byla nyní čtyřicetiletá Sharbat Gula zatčena na základě falšování dokumentů, které jí umožnily pobývat ilegálně v Pákistánu. V úterý pákistánský soud odmítl žádost o propuštění na základě kauce. 

3238089297_b7dd2ced53_z

Není to však poprvé, Sharbat byla zatčena z podobných důvodů už minulý rok. Podle dostupných informací by v případě usvědčení mohla být vyhoštěna z Pákistánu nebo uvězněna až na čtrnáct let. Žádost o kauci soud zamítl, neboť Sahrbat popřela, že by své dokumenty falzifikovala, informoval server The Hindu.

Steve McCurry, který Gulu v roce 1984 vyfotil, se nechal slyšet, že jí poskytne právní i finanční pomoc. „Mám silné námitky proti postupu úřadů. Gula trpěla celý svůj život. Její zatčení je porušením jejích lidských práv,“ komentoval v prohlášení Steve McCurry. Sharbat je vdovou a sama se stará o své čtyři děti. Navíc trpí hepatitidou C a vysokým krevním tlakem. Při nedůsledné léčbě může virus hepatitidy C v těle vést až k cirhóze jater.

494852962_1280x720

Situace je o to vážnější, že se v jejím řešení nemůže angažovat agentura OSN, UNHCR, která se běžně věnuje problematice uprchlíků. Sharbat totiž není registrována jako uprchlík. „Sharbat spadá pod deštník nelegálních přistěhovalců. UNHCR němůže zasáhnout, protože není registrovaným uprchlíkem,“ komentoval Chán Duniya z pákistánské kanceláře UNHCR.

Podle IOM (International Organization for Migration) je zatčení Guly příznakem sílícího tlaku na afghánské uprchlíky, aby se vrátili domů do Afghánistánu.

Human Rights Watch informal, že od července 2016 Pákistán repatrioval 370 tisíc Afghánců, z toho bylo 220 tisíc registrovaných jako uprchlíci.

guernica_-_06

Gula bývá někdy označována za afghánskou Monu Lisu. Steve McCarry, který Gulu v Pešáváru vyfotil, po ní pátral sedmnáct let. Setkal se s ní až v roce 2002. Se setkáním musela nejprve souhlasit Gulyina rodina, protože je žena muslimského vyznání. V minulosti McCurry poskytl Gule a její rodině finanční pomoc, aby mohli absolvovat pouť do Mekky.

zdroj: CNN, Lidovky.cz,theHindu,TimesofIndia

foto:Wikimedia,Flickr/@weddingraphystudio, Vimeo,Wikimedia