Clint Eastwood je jedna z nejvýraznějších osobností Hollywoodu a vyrostl v neuvěřitelně schopného režiséra. Tom Hanks zase celý život patří k herecké špičce a životopisné role především obyčejných chlapíků, kteří se dostávají do neobyčejných situací, jsou jeho specialita. Sully tak už od začátku zněl jako jasná trefa do černého.

A za mě to oběma zmíněným vyšlo na sto procent. Clint opět ukázal, že i za kamerou jsou jeho schopnosti výjimečné a Hanks zvládl hrdinného pilota s civilní bravurou jemu vlastní. Z plátna cítíte, že sledujete extratřídu, jaké jsou schopní jen ti nejnadanější.

Velmi jsem se bál, že Eastwood pojme příběh velmi tradičně. Nejdříve se seznámíme s civilním životem pilota Chesley „Sully“ Sullenbergera a pak se dokodrcáme k jeho heroickému výkonu. Ale hned na začátku mě překvapil. Neprozradím snad příliš, když napíšu, že snímek začíná v momentě, kdy má Sully husarské přistání za sebou a nyní ho již mele mediální pozornost a vyšetřování příslušných úřadů. V tu chvíli mi došlo, že mě Eastwood má přesně tam, kde chce, a já se mohl nechat unášet. Protože jsem věděl, že tohle bude zase něco.

gallery2

Příběh nepřekvapí, filmařský přístup ano

I přestože by vás nemělo nic překvapit, tak příběh má vhodně zvolenou vyprávěcí strukturu, která má co nabídnout. Připočteme-li navíc výtečné herectví Toma Hankse, dostaneme drama, které, ač vystavěné hlavně na dialozích, dokáže pořádně strhnout. Abych vás ale nemátl, nehodě je věnován taky poctivý a filmařsky velmi zvládnutý kus snímku.

Největší kus zodpovědnosti ale leží na Hanksovi. Jeho Sully si ale bez problému získává diváckou přízeň, aniž by docházelo k jeho přemrštěné heroizaci, a přehánělo se to s patosem. Naopak, i přestože se do středu dění dostává takováto silná postava, je neuvěřitelné, nakolik působivě Eastwood vykreslil celé to procesí, které se na tom, že to vše dobře dopadlo, podílelo.

gallery3

Eastwood zvolil autentický a lidský přístup

Ať je to letový dispečer hledající řešení, záchranné složky, které evakuovaly pasažéry, nebo náhodné trajekty a jejich posádky, které připluly na pomoc. Ti všichni dostali svůj prostor, který si v tomto příběhu zasloužili. Bez jakéhokoliv tlaku na americký patriotismus se jedná především o silnou poklonu všem těmto lidem, kteří toho dne udělali, co měli. Mnoho z nich dělalo prostě svou práci a v této neobyčejné obyčejnosti a samozřejmosti s jakou to všichni udělali, tkví podstatná síla tohoto filmu.

Na druhé straně jsou jiní lidé, co také dělají svou práci. Reportéři, vyšetřující úředníci a další. Ač je divák vnímá negativně, měl by si uvědomit, že také celou dobu dělali jen, co museli a co se od nich očekává. A v tom to vězí. Eastwood totiž nevystavěl přehnanou filmovou báchorku, ale lidský příběh, který v jeho podání působí velmi autenticky a naprosto uvěřitelně. Umírněnost jeho pojetí se stává předností a poctou hrdinství všedního dne.

Chcete-li v kině vidět kvalitní drama a navíc odcházet s pocitem, že mezi námi žijí skutečně výjimeční lidé, nenechte si Zázrak na řece Hudson ujít. Jedná se o vskutku působivý filmový a také lidský zážitek.

Foto: Oficiální stránky filmu