Novopečeným otcům se blýská na lepší časy. Po narození potomka si totiž budou moci dopřát týden placeného volna, aniž by museli odčerpávat dovolenou.

To vyplývá z nového návrhu, který před několika dny předložili představitelé vlády ke schválení parlamentu. A v zájmu asi podpory pospolitosti rodin či čeho budou moct tatínci strávit celý týden se svou ženou a miminkem.

Ona vize je to krásná, vyčerpaná žena se vrací z porodnice, milující manžel ji i s dítětem poeticky a symbolicky znovu přenáší přes práh společného bydlení a po celý týden je muž své ženě k ruce, aby se oba adaptovali na nové rodinné prostředí obohacené o svérázný řvoucí přírůstek.

Ne, samozřejmě, že je dítě do rodiny dar a díky moudrým hlavám na vysokých místech si milí tatínkové budou moci tento dar jaksepatří užít. Nebude to sice výhodné úplně pro všechny, ale snaha se rozhodně cení.

mom-20666_1920 - kopie

Otcovská jako prevence?

Podíváme-li se na to ale pragmatickým a možná mírně rýpavým a ironickým pohledem, může se nám jevit otcovská týdenní dovolená jako ideální prevence proti pracujícím novopečeným otcům oslabeným kocovinou jako prase.

Protože, co si budeme povídat, narození dítěte, ať už prvo-, druho- nebo x-rozeného, je zcela mimořádná událost a musí se také zcela mimořádně zapít. A ideálně hned na několikrát. A tak by možná mohla mít nárok na nějaké empatické volno celá široká zapíjející rodina.

A tak tatínkové dostanou za řádné zapití potomka navíc řádně zaplaceno. To zní fér. Akorát… co z toho bude mít zasloužilá rodička? Bude se moci kromě potomka starat ještě o pošramoceného partnera. S patřičnou láskou a sebeobětováním.

baby-84639_1920 - kopie

Možná je to ale přece jen příliš černá představa. Možná se hromadné zapíjení po celý týden placeného volna konat nebude a tatínci budou vzorně pomáhat přebalovat, umývat, uspávat, uklidňovat, utišovat, kojit… A navíc za svou ochotnou pomoc v domácnosti nebudou potrestáni úbytkem dovolenkových dní nebo okleštěním domácího rozpočtu.

Je totiž fakt, že narození miminka je poměrně zásadním ekonomickým zásahem do rodinného rozpočtu. Ale tak, to už se ví dávno, že se děti finančně nevyplatí. Ale proto si je lidé asi nepořizují. A tak chvalme a blahořečme vládu, která bojuje za spasení produktivních rodin a doufejme, že prostředky vynaložené na podporu novopečených otců nedonutí české důchodce jíst ještě sušší chleba.

Foto: Pixabay