I když nejvěhlasnější české festivaly začínají zaplavovat stále vábivější jména jako Sting, Foster The People, Alt – j nebo Imagine Dragons, jiné mají ještě co dohánět. Pokud máte pocit, že je čas dospět, odlepit paty ze své rodné hroudy a vydat se do světa za šťavnatějším seznamem hudební scény, pak vám poslouží náš výběr zahraničních festivalů pro letošní léto. A možná vás tím taky zlákáme k dalšímu hudebnímu dobrodružství.

Zahraniční festivaly mají své kouzlo. Nejenom, že díky nim poznáte nový kout zeměkoule, ale budete se na nich cítit jako Alenka v říši divů. Přemisťovaní mezi koncerty se v neznámém a mnohonásobně větším prostředí může stát dobrodružnou výpravou, při které stihnete navázat nejedno multikulturní přátelství. Pokud už teď víte, že na další dovolenou nemáte na bankovním účtu dostatek financí, raději dál nečtěte. Jinak vám následující seznam hudebních hvězd poleze pěkně na nervy. Co oči nevidí, to srdce nebolí.

Sziget

Sedm dní nabušených tou nejlepší muzikou vás bude čekat na maďarském Ostrově svobody v Budapešti. O Szigetu už jste určitě někde slyšeli, protože začíná mezi Čechy v posledních několika letech nabývat záruky dobré zábavy a hudby, která na rozdíl od tuzemských festivalů jako by téměř nikdy nekončila.

A s kým si letos splníte sen? Vystoupí například Macklemore & Ryan Lewis, The Chainsmokers, Kasabian, Major Lazer, Pink, Wiz Khalifa, Rita Ora, ale i poklidnější Alt-j. Najdete tady také Billy Talent, Two Door Cinema Club, Jamieho Culluma, Birdy, Rudimental, Toma Odella, Steva Aoki a další. Kdybychom měli vypsat všechny známá jména, která letos budete mít tu čest vidět, nestačil by nám na to ani celý papír. Proto raději doporučujeme navštívit jejich stránky, které dokonce v pohodě přelouskáte v češtině! A jak je to se vstupným? Nezapomenutelný zážitek během 9. až 16. srpna pořídíte za 325 euro, vstupenky na jednotlivé dny za 70 euro.

Pohoda

Nic jiného než pohodu na Pohodě nečekejte. „Festival se snažíme vytvářet se stejným přístupem, jako když si někoho pozvete k sobě domů na návštěvu. Chcete, aby se u vás cítil dobře, aby měl dobrý program, aby si měl kde sednout a pokud chce, tak kde přespat, připravíte dobré jídlo a pití a uděláte všechno pro to, aby se cítil dobře i v koupelně a na záchodě. Potom můžete poslouchat dobrou hudbu, tancovat, sledovat filmy, debatovat o vesmíru, probírat umění, každý co chce a jak chce,“ říká zakladatel Michal Kaščák.

Festival připomíná svým výběrem i velikostí ostravské Colours of Ostrava, proto nabízí příjemnou alternativu, pokud vám zrovna jejich termín nevyhovuje. Na trenčínském letišti vystoupí od 6. do 8. července třeba Alt-j, Birdy, americká zpěvačka Solange, M.I.A nebo Jake Bugg. Aktuální cena vstupenek je bohužel, vzhledem k blížícímu se termínu, ta nejvyšší. Za 99 éček vstupenka i kemp.

Heineken Open’Er festival

I polský festival má letos v ruce několik divokých karet. Při jeho návštěvě ale budete muset zanevřít na Rock for People. Koná se totiž v obdobném termínu, a to od 28. června do 1. července, takže na přemýšlení už není moc času. Už za pár dní rozpálí pódium v Gdaňsku Radiohead, Foo Fighters, The Weeknd, The XX, Lorde, George Ezra a další. Čtyřdenní vstupenka za 679 polských zlotých i s kempem (v přepočtu cca 4200 korun) uchvátí hlavně vášnivé rockery.

Krakow Live Festival

Máte rádi hip hop, ale ten český vám přijde jako slabý odvar? Pokud někde spolehlivě objevíte v přijatelné vzdálenosti světové hiphopery, pak je to tady v Krakowě. Na festivalu, o který jste v minulosti možná zavadili pod názvem Coke Live Music Festival, už vystoupili třeba Snoop Dogg, Kanye West a Pharrell Williams. Letošní ročník přiveze ale i formáty jiných hudebních žánrů. Wiz Khalifu prostřídá Lana del Rey, Alt-j a Ellie Goulding. Hvězd sice není moc, ale aspoň budou probíhat během 18. a 19 srpna v poklidnější atmosféře a za pouhých 359 zlotých na dva dny nebo 199 na jeden.

FM4 Frequency

Tři čtvrtě hodiny od Vídně leží malebné rakouské městečko St. Poelten. Právě tady propukne od 15. do 17. srpna největší místní festival, který cílí především na fanoušky indie-rockových kapel. V zázemí řeky Traisen a krásného Green parku zahrají největší hity Billy Talent, The Offspring, Moderat, The Pretty Reckless, Bilderbuch, Placebo, Robin Schulz, Mumford & Sons, Wiz Khalifa ale i Birdy. Za lístek vysolíte 149,99 euro.

Lollapalooza

Původně chicagský festival, založený někdejším lídrem grungeových Jane’s Addiction Perry Ferrellem, nedávno zakořenil také v progresivním Berlíně. Pokud už máte do konce léta natřískaný diář k prasknutí, pak je právě Lollapalooza ideálním kandidátem. Probíhá totiž až 9. a 10. září a naženete tady hudební průnik všech ostatních festivalů. Svůj um předvede Foo Fighters, Mumford & Sons, The XX, Hardwell, Marshmello, Two Door Cinema Club, Rudimental, Galantis a spousta dalších. Takže taková všehochuť. Lístky mají poměrně přijatelnou cenu 139 euro na dva dny, případně 79 na jeden.