Na internetu najdeme denně desítky článků, které nám prodávají hubnutí s tím, že máme nejíst, nepít, nesladit. Koupit si toto nebo tamto za bůra na měsíc, kdy jíst jaké sacharidy a bílkoviny. Máme fitness trenéry nebo výživové poradce, kteří když skončí přednášku, co máme jak dělat, musíme si najmout asistentku, aby nám to hlídala. Vzít půl roku volno v práci, abychom vše stíhali dodržet. Přitom to je úplně, ale úplně easy.

Hubnout a cítit se lépe jde bez dramat. Když pominu krabičkové diety, které jsou asi opravdu cool (máme to připravené, jíme dle budíku a nic neřešíme), je tu pár zásad, které vám v klidu za tři měsíce sundají 10-15 kilo. Budete se cítit lépe a bez dramatických zásahů. Žádné – už nikdy si neosladím kafe, protože ty dvě kostky cukru mi udělají faldy. Houby.

Vše co píšu je osobně vyzkoušeno ze zdravotních důvodů. Začal jsem někdy v roce 2012 a žiji z toho dodneška, i když už to tak úplně nedodržuji.

Takže nejprve 3 zásadní věci, které musíme dodržet:

1. Nejez po šesté

Toto je asi největší peklo, ale dá se na to zvyknout. První týden má člověk pocit, že mu v deset večer žaludek tráví sám sebe, pak si zvykneme a později už nám to přijde normální. Toto je 70 procent úspěchu.

V případě, že vstáváme v 11, je to možné posunout na sedmou večer – ale ne později. Ráno si klidně dejte cokoli. Ano cokoli, včetně mekáče, sladkého, slaného… Nejsme tu v bioporadně ani v kostele. Na oběd už rozumněji, pastu, maso, večeře ideál salát, ale klidně i tu pastu (to jest ne celý dort nebo bochník chleba).

… ale nejpodstatnější je, že pak už opravdu nic!

Výjimka: nebrat zase úplně dogmaticky. Když si dáme v deset mrkev, nic se neděje. Když jsem jednou za dva týdny v kině a dám si velký popcorn, nic se nestane. Samozřejmě neplatí pro tabuli čokolády nebo Burger King o půlnoci, a obden.

time-425811_1280

2. Nejez chleba

Jo, nejez chleba. Easy. Dá se na to zvyknout, a zase, neznamená to, že si v neděli ráno nemůžeme dát. Jde o to nejíst ho denně. A když už, tak opravdu jen ráno.

bread-399286_1280

3. Nejez a nepij sladké

Neznamená to neosladit si kafe. Neznamená to už nikdy v životě nepít colu a nedát si Häagen-Dazs. Jde o to, aby to byla výjimka, a ne pravidlo. Takže v neděli malý Häagen-Dazs v pohodě, každý večer u televize litrovou Carte d’Or, to už ne. Speciální kategorie zde je alkohol – ten klidně požívejme, ale to neznamená denně hodit do sebe litr vodky. Lépe to funguje bez něj.

ice-228388_1280

Teď 3 věci, které můžeme, ale nemusíme dodržet:

1. Fitko, joga, běhání, box

Není podmínka, ale samozřejmě získáme ještě lepší postavu, kondičku, zlepšíme zadek nebo ruce a ramena, o co už komu jde. Zapojit pokud nám nejde čistě o hubnutí, ale i o nějaké to tělo do plavek. Pak musíme doplnit BCAA a poradit se jak na to, abychom nenadělali víc škody než užitku. Proteiny se úplně nedoporučují, s výjimkou dvoufázového MMA tréninku, protože u rekreačního sportování spíše zpomalují hubnutí. To už je ale na diskuzi, která patří jinam a co trenér nebo doktor, to názor.

active-84646_1280

2. Nejez červené maso

Diskutabilní, ale omezení masa je opravdu znát, cítíme se lépe a hodně alternativistů nám tvrdí, že tím snižujeme riziko rakoviny a jiných radostí. Zase neříkám že máme jíst nějaké zrní a bydlet v pralese, nejsme slepice, ale vše s mírou.

cow-897533_1280

3. Skladba stravy

Kdo by se chtěl propracovat v této hubnoucí kůře na další level, a to je zdravotní, může zapojit a studovat věci jako špaldová mouka namísto běžné. Více ovoce a zeleniny a méně masa. Navštivte bio obchod, tam vám poradí. Osobně nevím, zda to fakt k něčemu je, ale snad ano. Toto už je ale na delší debatu a ne na tomto místě. Snad v některém z našich dalších článků.

vegetables-833364_1280

Závěrem

O všem tu napsaném se dá diskutovat a asi i bude. Mám to vyzkoušené, že takto jde zhubnout i s občasným alkoholem, mekáčem v pět ráno, slazením a bez zásadního omezování (vyjma tři body nahoře). Pokud nás zajímá opravdu zdravý životní styl, odzkoušený na staletých, zkuste tento článek.

belly-2473_1280

S přidáním sportu, třeba fitka, je to už úplná nádhera. Good luck.