Rapper Vec složil na počest památky zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny track s názvem Krv na rukách. Případ otřásl i slovenskou politikou, a právě politiky si vzal Vec na paškál a ani trochu je nešetří. Nazval je mimo jiné „bolševickými hajzly“.

Track poprvé zazněl v neděli na bratislavském Koncertu pro Jána a Martinu a socialistickou stranu Smer v něm moc nešetří. „Zadarmo lístok na vlak strč si do riti. Keď nás odrežú od Európy, čo my hobiti?,“ zní část textu.

Vec v něm mimo jiné vyzývá Slováky, aby si nenechali skákat po hlavách a zmiňuje i případ Hedvigy Malinové. Slovenka s maďarským původem se ze země po rasovém útoku odstěhovala a přijala maďarské občanství. Případ byl na Slovensku velkým skandálem hlavně proto, že ho policie v roce 2006 uzavřela jako „vymyšlený“.

„Napsal jsem věc, která je zatím sice bez hudby a možná trochu explicitní, ale ne tak, že by se dětem musely zakrývat uši,“ řekl Vec novinářům z DenníkuN. Na nedělním koncertu předvedl jenom první sloku s refrénem, ale jeho slova se nesla Bratislavou ještě dlouho a sklidil neskutečný ohlas. Track dodělal a můžeš si ho dát níž.

 

Koncert pro Jána a Martinu byl nápadem Michala Koščáka, který organizuje každoroční akci Pohoda a vystoupila na něm řada slovenských umělců. „Hudbu a svobodu považuji za zázrak. Jedno bez druhého nemůže existovat. Koncert jsme se rozhodli udělat, protože to co se stalo, považujeme za útok na svobodu,“ nechal se slyšet Koščák.

Investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku chladnokrevně zavraždili na konci února v obci Veľká Mača, kde bydleli. Od té doby se spekuluje, že mladý pár musel zemřít kvůli Kuciakově investigativní práci, při které odhalil, co neměl. Kauza sahá až k italské mafii a zasahuje i do slovenské politiky. Ve vládě způsobila krizi, kdy kvůli případu odstoupil z funkce ministr kultury Marek Maďarič a mají ho následovat další. Smrt mladého páru zapříčinila mimo jiné vlnu protestů, a to na Slovensku i u nás. Detaily o případu si můžeš přečíst ZDE.

(EDIT) Ke kauze se vyjádřilo už více interpretů, jedním z nich je třeba Majk Spirit.