Edith Cushingová (Mia Wasikowska) je Američanka, která je od dětství pronásledována duchem své matky (který ji opakovaně varuje před „Purpurovým vrchem“). Následně se Edith zamiluje do fešného, ale divného baroneta Thomase Sharpa (Tom HIddleston) a odjíždí do Anglie na jeho extrémně strašidelné rozpadlé sídlo, kde vegetuje se svou neméně divnou sestrou Lucille (Jessica Chastainová). Teprve když se zde začnou dít opravdu hodně divné věci, zjišťuje Edith, že se zdejšímu místu říká „Purpurový vrch“.

CrimsonPeakChastain

Guillermo del Toro, mistr hororu a fanoušek hororu, si konečně natočil horor přesně podle svého. Mládeži nepřístupný horor (R), Za hodně peněz. A nikdo mu do toho nekecal. A přesto… je výsledek velmi, velmi neuspokojivý. Nechápu to.

Tom-Hiddleston

Ale nejdřív k tomu dobrému: Výprava filmu je úžasná. Strašidelné rozpadlé rodinné sídlo stojí na ložiscích červeného jílu, který zvolna protéká jeho podlahami a stěnami, takže všechno vypadá jako pocákané krví. A celý dům je přesně na hranici mezi „domem“ a „strašidelným zámkem“. Ale nejde jen o osudový dům. I úvodní scény v USA jsou vizuálně propracované do nejmenších detailů, včetně rekvizit a kostýmů, a říkají si o to, aby v nich bylo rozehráno něco úžasného.

Ovšem nic pořádného v nich během dvou hodin rozehráno není. Film se krásně stylově rozjíždí, pak se pořád rozjíždí, rozjíždí, vypadá to, že už už začne něco úžasného, konečně, už za chvilku… a je konec!

Předně, film se nedá označit za „duchařinu“. Duchové jsou v něm jen pár minut a většinu jich vidíte v traileru. Navíc působí až absurdně, jak málo je hrdinka rozhozená z toho, co šíleného se kolem ní děje. Zjevují se jí rozpadlé krvavé mrtvoly a ona je pořád víceméně v pohodě a spíš se zajímá o to, jestli bude mít s manželem konečně sex.

Tři hlavní postavy jsou slušně obsazené (rozhodně mi Wasikovská nepřipadá pro tuto roli nevhodná, jako některým jiným), ale prostě nemají co působivého předvést a nemají žádný pořádný vývoj směrem k ničemu. Což je skoro skandální, protože jde o žánr, ve kterém si mohl tvůrce vymyslet úplně cokoliv (včetně mimozemšťanů, Cthulhu nebo Satana) a nepůsobilo by to nepatřičně. A co si vymyslí? SPOILER Vymyslí si finanční podvod a incest, což je to první, co každého diváka napadne nejpozději v polovině filmu. A pár bodnutí nožíkem. KONEC SPOILERU

Pardon, pravěpodobně se opakuji, ale opravdu mi to připadá úplně neuvěřitelné: V těch úžasných kulisách se mohlo odehrát tolik úžasných věcí, a neodehraje se tam skoro nic. A vinu na tom nese výhradně del Toro.

A ten roztomilý pejsek na polovinu filmu úplně zmizí.