Jedenáct měst s nejvyšší kvalitou života.

Už máte dost negativního čecháčství, zubožené politiky a ponožek v sandálech? Potřebujete na pár let vypadnout, poznat jinou kulturu a mentalitu? Načerpat síly a inspiraci pro efektivnější výkony? Sbalte si své saky paky a vyražte do jedné z následujících zemí, kde narazíte doslova na zlatý grál bydlení. Každá země má svou dominantu, podle které můžete svůj vnitřní kompas nasměrovat. Připraveni? Tak jdeme na to.

11. Nizozemsko

Nizozemsko se pyšní nejvyšší gramotností na světě. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zjistila, že zde studenti mimo jiné dosahují, oproti jiným zemím, nadprůměrných výsledků v matematice, přírodních vědách a testech zaměřených na chápání textu a kontextu. Takže pokud máte děti a chcete jim poskytnou prvotřídní vzdělání, cíl je jasný.

10. Island

Nemůžete najít práci, sic rozhazujete životopisy a motivační dopisy co vám síly stačí? Island se oproti indexu z minulého roku sice propadl o osm míst, přesto udržuje heroickou nezaměstnanost 0,7 procenta z celkové pracovní síly. O dost nižší, než je průměr OECD, tedy 2,6 procenta.

pexels-photo-164661

9. Spojené státy

Sníte už od mala o obřím rodinném domě, který jako by z oka vypadl honosným příbytkům hvězd v MTV Cribs? Amerika je lídrem v bydlení, příjmech a bohatství. Průměrná domácnost si tady ročně přijde na 41 071 dolarů, v přepočtu o něco více než milion korun.

naked-ballet-dancers-after-dark-jordan-matter-new-york-11-5808a43198a62__880

8. Finsko

Pokud si rádi odpracujete, co je nutné a s odbitím čtvrté hodiny prcháte z práce jako o závod, zkuste Finsko. Už žádné přesčasy a práce o víkendu navíc. Takové „privilegium“ mají jen čtyři procenta obyvatelstva.

7. Nový Zéland

Milujete přírodu, zdravý životní styl, ekologické materiály, kadeřnictví, nábytek a bůhví co ještě? Nový Zéland jede na zelené vlně enviromentalismu. Částečnou odpovědnost sice nese malé množství obyvatelstva, i tak je však nejnižší množství skleníkových plynů úctyhodným nej.

pexels-photo-29426

6. Švédsko

Jste znechuceni z malé volební účasti? Nahánějí vám volební výsledky strach? Hrozíte se podobných průběhů jako po Brexitu nebo zvolení Donalda Trumpa? Švédsko je lékem na všechny tyto typy úzkostí. Občanská angažovanost vrostla do švédského lidu, a v posledních parlamentních volbách si tak přišlo lístek do urny hodit až třiaosmdesát procent lidí.

5. Kanada

Pokud sníte o krásném domě v cenově dostupné výši a Spojené státy zrovna nemusíte, stačí zamířit o několik set kilometrů severněji a usídlit se v Kanadě.

Emerald lake in Yoho national Park Canadian Rockies

4. Švýcarsko

Švýcarská čokoláda? Hodinky? Stále nic? Tak snad aspoň nízká nezaměstnanost, díky které si na spoustu zde vyráběných dobrůtek vyděláte raz dva!

pexels-photo-24178

3. Dánsko

Rádi cestujete a užíváte si vydělaných peněz? Ale dovolená jako by mizela mílovými kroky… V Dánsku dosáhnete na nejvyšší placenou dovolenou, kterou si můžete užívat až po dobu pěti týdnů. A že byste se tady jinak nějak výrazně sedřeli? V práci na plný úvazek můžete věnovat průměrně 66 procent času takzvané „personal care“. V překladu prokrastinovat a flákat se jako o život.

2. Austrálie

Máte rádi společenskou pospolitost, rádi občas s někým poklábosíte na ulici a šklebící se prodavačky už vám lezou krkem? OECD v Austrálii objevila silný smysl pro komunitu a 95 procent Australanů věří, že mají někoho, na koho se můžou ve všech ohledech spolehnout.

sydney-landscape-1800

1. Norsko

A konečně jsme se prokousali až k jedničce tohoto žebříčku! Co více dodat. Majorita s placeným zaměstnáním, vysoký level vzdělávání a průměrná délka života dvaaosmdesát let!

people-mother-family-fatherZdroj: 9gag

Foto: Pexels