Přiznám to hned na začátku a bez mučení. Já se bavil, a jakože ne málo. Asi mám pro tyhle filmy slabost, protože pár let zpátky mě bavil i nový Drákula, který se mimochodem do nového „Dark universe“ počítat nebude. Každopádně jenom varuji, že recenze Mumie může být nadšenější, než byste asi čekali.

A férově i možná víc než si zaslouží. Není to žádný převratný zázrak, ale nějak mi tenhle dobrodružný horor sedl. Jako základ rozvíjející se série jí pokládám za docela příjemný začátek.

Zkazka o prokleté princezně Ahmanet, která se spojila s bohem smrti Sethem, na mě udělala docela pozitivní dojem. Měla vyvážený poměr hororové atmosféry, akčního dobrodružství i tak akorát humoru. Díky tomu celý film příjemně utíká, schází mu snad jen opravdu poctivá velkolepost, která by Mumii dokázala povznést ještě výš.

Copak Cruise, ale takový Russell Crowe!

Tom Cruise je jako obvykle sympaťák, který si svou další roli, ve které opět hodně běhá, užívá. Ale kdo mi vyloženě dělal radost, byl Russell Crowe. Jeho ztvárnění doktora Jekylla bylo naprosto boží. Sledovat vědecký zápal, kterým mapuje zlo, aby ho vykořenil, bylo neskutečně zábavné. I jeho očekávaná „hydovská“ proměna proběhla nadmíru dobře a těším se, až ho snad uvidím v dalším filmu, možná i vlastním.

Zpátky ale k Mumii. Upřímně v tom filmu není nic extra světoborného, kupí se tam spousta klišé a nijak zvlášť film nemá čím překvapit. Přesto vše šlape tak nějak na pohodu a celkem se to vyhýbá nudě. V hororových pasážích vše dokonce funguje natolik dobře, že občas i člověka zamrazí.

Prostě kravina, která pobaví… i když ne každého

Řemeslná stránka filmu drží tohle dílo poměrně vysoko. I tak ale ještě jednou chci varovat, že se jedná de facto o docela blbost a dost záleží na tom, co máte rádi. Svým způsobem nešvar, který by mohl spoustu lidí odradit, je jistá žánrová nevyrovnanost. Tam, kde já vidím výhodu, že dostanu od každého trochu, někdo bude nespokojen, že nedostal trochu vyrovnanější film, který ví, čím přesně chce být.

Takže jak to teď poctivě zhodnotit? Asi takhle. Je to blbina, ale poctivě natočená a zábavná. Je to fajn dobrodrůžo, které, pokud absolvujete bez většího přemýšlení, zabaví. Pokud budete chtít měřit přísnějším metrem, tak Mumie nemá šanci projít. Nedoporučil bych ji s čistým svědomím, ale na vlastní nebezpečí vyrazit můžete. Přinejhorším to nebude váš šálek kávy, ale trpět nebudete.

Za mě každopádně dobrý 😉

Foto: ©Universal pictures