Líbání přináší lidem potěšení a pocit intimity. Jako takové nám ale přináší spoustu dalších pozitiv, o nichž možná ani nic nevíme. Jaká to tedy jsou?

Podle vědců vyměňování polibků přináší lidem také posílení imunitního systému, aktivaci krevního oběhu nebo třeba vyrovnání hladiny cholesterolu. Při líbání se dá údajně navíc spálit 12 kalorií, ale i to má své mouchy – polibek musí být správně proveden, aby bylo spalování co nejúčinnější.

S těmito informacemi vyrukovala španělská rozhlasová stanice Cadena Ser, která u příležitosti Mezinárodního dne polibku chtěla přinést vědecké zdůvodnění toho, že je líbání dobré pro naše zdraví.

young-couple-1031642_1920

36 svalů v akci

Při líbání se nám aktivuje mimo jiné hned 36 obličejových svalů, navíc dochází k řadě neurochemických reakcí, o nichž nemáme vědomě ani potuchy. Aktivuje se hipokampus, což je část mozku, která slouží ke krátkodobému uchovávání informací. Což vlastně znamená, že si líbáním také zlepšujeme paměť.

Polibek uvolňuje neuropřenašeče, například dopamin, který způsobuje, že máme příjemné pocity. Dále se do krevního oběhu dostává oxytocin, takzvaný hormon lásky, který upevňuje náš vztah s daným člověkem, či testosteron, který zvyšuje sexuální apetit. Při polibku se uvolňuje i serotonin, jehož nedostatek vyvolává změny nálad, depresi či poruchy spánku a podrážděnost.

sunset-691995_1280

Některé studie ukázaly, že líbání je důležitější pro ženy než pro muže. Vědci to vysvětlují tím, že ženy mají více nervových zakončení a jsou schopny uvolňovat více oxytocinu a dopaminu.

Odpůrci líbání argumentují tím, že při desetisekundovém polibku si pár vymění v průměru 80 milionů bakterií. Většinou jde ale o druhy bakterií, které tvoří běžnou součást ústní flóry.

Mezinárodní den polibku se podle některých slaví 13. dubna, jiní si ho připomínají 6. července a někteří 20. června. Vzhledem k příznivým účinkům líbání by se měl ale slavit každý den.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay