Michal je jedním z influencerů letošního teniskology, taky je grafik a teniskovej nadšenec. Když tohle spojíš, vznikne projekt kickeez. Jestli ti to slovo nic neřiká, přečti si tenhle rozhovor. Nejenom, že budeš vědět, co to kickeez je, ale taky to budeš chtít. Budeš to chtít v obýváku, v ložnici, v kuchyni, možná i na záchodě. Kdo ví, jak moc velkej sneakers nadšenec jsi!

Michale, co je to kickeez? Kdy a jak to vzniklo?

Vzniklo to někdy před rokem, jsem grafik, takže jsem si zkoušel ve svým volným čase nějaký návrhy. Udělal jsem jednu botu, založil instagramovej účet, kam jsem začal házet ty siluety. Lidem se to docela líbilo, tak jsem se rozhodl v tom pokračovat.

Která bota se stala tou legendární a odstartovala tenhle projekt?

Ty vado.. chvilka přemýšlení… První bota byla asi Y-3 Qasa High Vista Grey. V tu dobu zrovna vycházely ve Footshopu, byla to úplně první vlna Y-3, takže jsem je chtěl udělat a myslím, že se to i docela povedlo. Někdy se to třeba nepovede vůbec a já nad tím strávím úplně zbytečně dvě hodiny.

Kolik zhruba vlastníš bot? Máš všechny svoje páry i v grafice?

Tím, že jsem začal relativně pozdě, tak je to zhruba 40-50 párů. (No, nechtějme vědět, kolik párů by to bylo, kdyby Michal začal relativně brzo:) Všechny ne, některý určitě, ale není to pravidlo. Nemám to nastavený tak, že si koupím boty a hned je udělám, nebo naopak.

Děláš kickeez na zakázku? Jak to vlastně funguje? Jakej je o to zájem?

Někdo mi napíše klasicky na instagramu nebo email, že se mu něco líbí nebo si vymyslí svůj návrh. Takže buď to vytvořím nebo vytisknu, pořeším dopravu a pošlu hotovej plakát v rozměru 40×50.  Měl jsem snahu posílat to zarámovaný, ale nedošlo to celý a navíc, každej chce jinak barevnej rám atd.. Rozesílám to zhruba poslední půl rok a v průměru je to za měsíc 5-6 obrazů. Ten obraz je za 500,- i s dopravou po celý republice s tím, že je úplně jedno jestli si ten člověk vybere hotovej z mýho instagramu nebo mu dělám úplně novej.

Co tvoje tenisky? Jak dlouho se týhle vášni věnuješ? Co nosíš? Co najdeme u tebe v “botníku”?

Jsou to třeba 2-3- roky co se o tenisky zajímám, sleduju je a hlavně kupuju. Nejradši mám asi cokoliv co má boost, takže adidasky, který nosím denně kvůli pohodlí. Mám rád i Air Max, hlavně 97 a jedničky. Ze začátku jsem si kupoval co se mi líbilo a protože jsem tomu nerozuměl, tak jsem neřešil, jestli jde o pohodlnou botu nebo ne. Točím to většinou podle outfitů nebo počasí, protože nechci nosit špinavý boty nebo strávit zbytečnej čas čistěním! (za tuhle větu má u mě Michal jedno zatočení kolem štěstí navíc!). Poslední 3-4 měsíce začínám pokukovat i po vzácnějších kouskách jako jsou diadory a asicsy.

 

Tvoje největší úspěchy s kickeez projektem?

Měl jsem zatím jenom jednu výstavu v Bratislavským footshopu. Pak jsem dělal plakáty a samolepky pro adidas na akci EQT – behind the scenes, samolepky pro www.1000sneakers.com a teď mě čeká teniskology. Budu tam mít i svůj stánek s nějakýma plakátama na prodej. Plus budu vlastně přijímat objednávky i na další obrazy, který nebudu mít na místě a pošlu je potom. Určitě tam budou i samolepky a všechno to bude s nějakou slevou.

Kterej model chtěj lidi domů na stěnu úplně nejvíc?

Asi Jordany 1. Spíš retro edice než nějaký moderní modely. Snažím se bejt i docela aktuální, takže když něco vyjde, tak bych to rád nějakým způsobem ztvárnil, ale ne vždycky je na to čas.

Odmítl jsi někdy někoho, protože po tobě chtěl něco nereálnýho nebo model, kterej se ti vyloženě nelíbil a nechtěl jsi ho dělat?

Nene to asi ne. Někdy po mě chce obraz, kterej vím, že bude vypadat špatně, ale většinou se mi to podaří rozmluvit nebo pošlu náhled a ten člověk pak dá na mě. Spíš některý boty jsou náročnější na to znázornění protože je tam ta textura. Třeba primeknit se blbě dělá u adidasek. U niků je to zase flyknit. Nejjednodušší jsou ty už zmíněny Jordany nebo Vans slipony, protože tam nejsou ty tkaničky a to prošívání. Ale nikdy jsem nikoho neodmítl, když je to těžký, tak je to aspoň výzva.

Takže kdybych ti napsala, že chci udělat šedivý Fenty, okolo jednorožce a bradavky Rihanny, tak bys mi to poslal?

Chvilka ticha… Asi jo, snažil bych se ti to rozmluvit, ale kdybys na tom trvala, tak proč ne, zřejmě je to tvůj styl.

Který boty se ti vyloženě nelíbí?

Insta-pump fury od reeboku, ty se mi fakt nelíbí. Sice jsem je nikdy neměl na noze, ale přijdou mi fakt nepohodlný a navíc v tom maj lidi fakt divnou nohu, jak když choděj na podpatkách.

Ty vlastně můžeš vytvářet úplně nový colorways vydaných tenisek, který vůbec nejsou v nabídce, zkoušíš si někdy pohrát s těma barvama a vymyslet nový kombinace?

Jednou jsem zkoušel, když jsem chtěl navrhnout spolupráci mezi footshopem a adidasem, tak jsem si vzal do parády Iniki runner, zkusim jsem jim dát jinou colorway, ale to bylo jen tak pro zábavu. Občas se snažím nějakou botu předělat jak barevně, tak i tvarově jako třeba u EQT ve spolupráci s off white.

 

 

Jsi z Loun, předpokládám, že tam asi na ulici moc inspiraci nepotkáš co? Kde ji hledáš?

Noo, asi jsem jedinej magor široko daleko (já bych řekla, že si to Michal trošku půlí s naším Gnosisem :). Dřív jsem se inspiroval hlavně na lidech, protože jsem se v tom ještě tolik neorientoval. Teď už mám přehled, tak koukám spíš na netu, hlavně na hypebeast, sneakernews a highsnobiety. Snažím se být i aktuální, takže když je výročí air maxů nebo cortezů, udělám i grafiku.

Kdo je podle tebe sneakerhead?

No, já mám tenisky rád, sbírám je, mám rád ty příběhy, co jsou za nima, takže asi takhle. Rozhodně necením lidi, co je kupujou, pak je třeba prodaj. Já ty tenisky i rád nosím, takže nemám žádný ani na poličce, jasně, že mám “svateční” třeba Diadory, ale nosím je úplně normálně.

Máš pocit, že poznáš fake tenisky?

Asi u těch air maxů, kor když jsou celý růžový se třpytivým prošíváním.

Jaký jsou teď plány do budoucna, co se kickeez týče? Chceš to někam posunout?

Chystám eshop, kterej by měl vzniknout do konce roku. Už ho mám vymyšlenej, ale najdu si na to čas určitě až po teniskology, protože to mi teď dává nejvíc zabrat. Chci aby to běželo, objevovaly se tam věci průběžně a ne aby tam visely půl roku. Budou tam určitě plakáty a samolepky.

Michale, díky za rozhovor! Držím palce i vidíme se na teniskology 🙂
Veškerou Michalovu práci najdete tady, tak ho sledujte.