Balijská krajina je nádherná, odkrývá tak trochu jiný svět, než ten, který známe od nás. Jde o ostrov, který svou přírodou, lidmi i kulturou otevírá dveře do pozemského ráje. A to není všechno…

Rýžové Bali

Bali představuje jeden z indonéských ostrovů, který většinu nás – turistů ze západu – naprosto odzbrojuje. A není divu – je největší turistickou destinací a i přesto si udržuje krásu, tajemnost i jinakost. To se u mnohých zemí, často navštěvovaných turisty, ztratilo velice rychle.

Balijská krajina je typická nejen palmami, které vzbuzují pocit krásné a příjemné exotiky, ale také rýžovými políčky. Ty jsou znakem autentičnosti místní kultury i hospodářství.

A tak zimu na Bali neberu jako dovolenou a nemám pocit, že bych si to tady měla užívat nějak více, než si celkově užívám svého života.  – Stanislava Mrázková, stanislavamrazkova.cz

Jaká místa byste měli navštívit?

Vlastně je jedno, které z míst na Bali navštívíte, balijská atmosféra je naprostým unikátem a vše dokreslují ještě lidé s přátelskou duší, kteří jsou otevření a milí za každé situace. A obzvláště tehdy, jestliže potřebujete poradit nebo jste zvědaví ohledně místní kultury.

Padangbai

Padangbai představuje lokalitu, kterou určitě při návštěvě Bali běžte prozkoumat, a to zejména tehdy, jestliže se rádi potápíte nebo byste se to chtěli naučit. Pod vodou uvidíte korály, mnoho krásných živočichů, co se týče makroskopického světa oceánu a výjimkou není ani velké množství různých druhů ryb. Nejkrásnější je to především v Blue Lagoon, ale neopovrhnete ani Shark Point nebo tzv. Bílou pláží.

Tip: V této lokalitě máte také možnost vidět útesové žraloky!

Besakih

Najdete tam největší hinduistický chrám na Bali, který je tvořen 23 chrámy, 3 z nich, ty nejdůležitější, jsou zasvěceny bohům Shiva, Brahma a Vishna. Toto místo je turisty spíše odsuzováno, důvodem je to, že místní průvodci (nejen) tahají z turistů peníze pod záminkou nejrůznějších příběhů a důvodů. Jakmile si toho budete vědomi, neprohloupíte, protože když těm lidem ukážete, že jste si toho vědomi a víte kudy kam, dají vám skutečně pokoj. Tuto lokalitu však nezatracujte kvůli nepříliš pěkné pověsti. Příroda i zdobené chrámy a atmosféra místní kultury je skutečně nádherná.

Ubud

Ubud, tzv. perla Bali a centrum jógy, se nachází v blízkosti rýžových políček. Ubud patří mezi taková vesnická města, která nejsou příliš poskvrněna turistickou nálepkou. Je však hojně navštěvované, a to především kvůli místnímu životnímu stylu, ovocným trhům i památkám. Ubud si zamilujete kvůli častým tanečním vystoupením i obřadům, které dokreslují balijskou atmosféru naprosto přesvědčivě. Budete mít pocit, že právě tam chcete žít a nic vás nepřesvědčí o opaku.

Tip: Zajímavostí této lokality je tradiční tanec Tek Tok: ten spočívá v různých kombinacích kroků a pohybů těla doprovázených hudebním podkresem z úst v podobě: „tek tok“.

Kuta Beach

Kuta Beach je zajímavá především pro dobu svého vzniku a využití – už v roce 1970. Znát ji můžete také pod názvem Sunset beach. Je nádherná především pro zdejší západy slunce, okouzlí vás ale také jakýkoli východ slunce i místní kavárny, luxusní hotely a v neposlední řadě ochotní a přátelští lidé. Prostor Kuta Beach je neobvykle rozsáhlý, a tak se nemusíte bát, že nenajdete místo, kde se budete chtít slunit.

Bali možná nepatří mezi nejlevnější destinace, možná ani nejkrásnější na světě,ale rozhodně stojí za navštívení kvůli ovocným trhům, místní atmosféře i lidem.