Možná, že je to jen o nekončících rituálech a zaběhnutých stereotypech. Ale přece jen, probouzíte se ráno radši s šálkem kávy nebo s hrnkem čaje?

Určitě to znáte. Je ráno, venku si vesele zpívají ptáci a vy máte pocit životní křivdy, že se musíte vyhrabat ze své vyhřáté postele. Kdysi jste možná mohli jen tak vyskočit rovnýma nohama a začít normálně fungovat, ale čím jste starší, tím více potřebujete svou pravidelnou berličku.

Ideální by třeba byla na probrání štamprlička slivovice, ale tu si vzhledem ke své práci asi nedáte. A tak přichází otázka: Káva nebo čaj? Spousta lidí ji má dávno zodpovězenu. Někteří dávají přednost lahodné chuti kávy, ať už s mlékem nebo bez mléka, která člověka nabudí k tomu, aby byl schopen existovat alespoň dopoledne. Jiní ale zase nedají dopustit na hrníček silného a poctivého čaje, který jejich tělu dodá energii a elán.

[jetpack-related-posts]

Co je lepší?

Zdá se, že si každý bude urputně obhajovat to své. Zapřísáhlý kafař totiž nikdy nezačne den s nějakým čajíčkem, a naopak zasvěcený milovník čajů se nad šálkem sebelepší kávy bude stejně šklebit. Je těžké určit, jestli je k rannímu vstávání lepší káva nebo čaj, protože je to víceméně věcí stereotypu. A rituálu.

Pokud totiž přes deset let snídáte s kávou, tak s výměnou za čaj se dočkáte možná tak absolutního vykolejení celého vašeho života. Protože jste přece zvyklí na svou kávičku, že? A obyčejný čaj vám přece nikdy nedodá tu energii, co káva…

tea-1150046_1920

Čajaři by ale zase mohli oponovat. Nevěřila jsem, že by i čaj mohl mít nabuzující účinky. Po hrdinském podvečerním vypití taiwanského zeleného čaje jsem probděla víc jak polovinu noci. Mohla jsem tedy využít poměrně dlouhou dobu na ucelené přemýšlení o povzbuzujících účincích čajů.

Podle všeho je asi vcelku jedno, jestli si ráno vypijete kávu, čaj nebo třeba vodu s citrónem, která má na náš organismus nesporné antioxidační účinky a vy při každém loku samozřejmě cítíte, jaké dobro konáte pro svůj organismus. Důležité je, že vám to chutná a že vám to (možná i díky placebo efektu) pomáhá. Ale nikdy, nikdy na světě se nepouštějte do sporu s někým, kdo po ránu vstává jinak než vy. Nikdy nemůžete vyhrát. Ani jeden.

coffee-660394_1920

Foto: Pixabay