O nepříznivých dopadech pasivního kouření na lidi se už ví poměrně dlouho. Novým poznatkem je ale skutečnost, že kouřením jsou ohroženi také zvířecí mazlíčci, zejména psi a kočky.

V severoitalském Milánu už například komora veterinárních lékařů rozjela informativní kampaň nesoucí heslo „Kouř zabíjí i naše zvířata,“ o čemž informovala agentura ANSA. Lékaři doufají, že právě strach o zdraví zvířecích mazlíčků chovaných v kuřáckých domácnostech by mohl být dalším důvodem, proč s kouřením definitivně skoncovat.

cigáro

Podle studie organizace Henry Ford Health System z amerického Detroitu se 28,4 procenta kuřáků, kteří byli správně informováni, snaží přestat kouřit, aby ochránili své čtyřnohé přátele. Říkat majitelům zvířat, aby přestali kouřit s ohledem na ně, je tedy nová zajímavá možnost, jak je od jejich zlozvyku odradit.

Nejzranitelnější ze všech domácích mazlíčků jsou kočky, což je způsobeno zejména jejich zvykem čistit si kožíšek lízáním jazykem. Kvůli tomu jsou tak kočky vystaveny zvýšenému riziku výskytu ústních nádorů, o čemž informovaly předsedkyně milánské komory veterinářů Carla Bernasconiová a místopředsedkyně komory Laura Torrianiová.

kočka

Ze psů jsou nejvíce ohroženi ti, kteří mají dlouhý čenich, na němž se škodlivé látky z cigaretového kouře ukládají. Mohou onemocnět neoplazií, maligní novotvorbou tkáně v nosní dutině. Dále jsou zvýšenému nebezpečí vystaveni malí psíci, kteří mají předpoklady k srdečním a plicním chorobám.

Kromě pasivního kouření může být další hrozbou, především pro psy, že mohou na vycházce spolknout kousek odhozené cigarety.

Cigaretový kouř svými škodlivými účinky nešetří ani další zvířata chovaná v domácnosti, jako jsou kanárci či papoušci. Tito ptáci mohou onemocnět zápalem plic, který u nich nezřídka končí smrtí.

pes

Míra civilizovanosti společnosti se měří také podle toho, jak je schopná pečovat o zvířata,“ uvádí milánská radní Biscontiová, která má na starosti dohled nad kvalitou života. „Milán zahájil tuto kampaň s přesvědčením, že je povinností města pečovat o blahobyt všech bytostí. Také zvířata mají nárok na to, aby žila ve zdravém prostředí. V posledních letech jsme přispěli k výstavbě takového Milána, který bude přívětivý i vůči zvířatům,“ dodává.

Zdroj: ČTK