Facebook o nás a našich přátelích vypovídá víc, než bychom chtěli. Podívejme se na některé dokola se opakující situace a stavy, a co mohou o lidech vypovídat. A vám ušetřit hromadu času.

Blokování

Píšete si s někým, trošku se nepohodnete, zajiskří to. Po snaze o odeslání další zprávy se vám zobrazí:

Ne toto ne, to byla reklama. Zobrazí se Vám toto:

„Stránka neexistuje, nebo nemáte práva na zobrazení.“

Anebo tak nějak.

O co jde: Osoba na druhé straně argumentačně, emocionálně nebo inteligenčně nezvládá dialog. Toto je těžké si přiznat, proto je lepší udělat drsný krok, jakým je blokování. Drsnější je snad jen setnutí sekerou v době vikingských válek v Anglii, tak jak je známe ze seriálu Vikingové.

Co dělat: Oddechněte si, právě jste se zbavili duševně nestabilního, nedejbože hysterického člověka. Samozřejmě neplatí pro situace, kdy vám vyhrožuje úchyl, a vy ho zablokujete. Nebo naopak vy jste úchyl, a ona vás zablokuje.

V horším případě on. Pak jste gay úchyl, ale to už je jiné téma.

Povzdechy a konce

Často v kombinaci s tajnostmi (níže).

Tak a dost. Končím.

Stačilo, ještě dneska a od zítřka nepiju.

Nebudu nikomu dělat blbce/krávu, fakt dost!

O co jde: Toto znamená, že někdo je zoufalý až depresivní a neumí s tím nic dělat. Navíc nabyde dojmu, že napsáním příslibu na Facebook se s tím něco stane.

Nestane.

Navíc tito lidé mají tendence poučit i ostatní, že moc pijou nebo moc dělají něco jiného, a měli by s tím taky přestat.

Co dělat: Nic. Autor tohoto drsného prohlášení nekončí, příští víkend se opije znovu, co podpoří ještě třemi selfie z baru. A pokud proklamuje cokoli jiného, stejně tak to nebude pravda. Kdo to začne dělat často a dokola, na to pozor, a osobu přeřadit do kategorie rizikových.

2016-02-21 15.31.05

Tajnosti a rozchody

Můžou být v kombinaci s Povzdechy.

Třeba status:

„Ukončení vztahu – uživatelka Andula Ptáčková už není ve vztahu s uživatelem Janem Vztahovačným“

A pod tím hned napíše komentář:

„Nechci o tom mluvit.“

O co jde:  V překladu nám autor chtěl sdělit, že o tom chce mluvit, a co možná nejvíce. Samozřejmě s výsledkem, že ex byl blbec, všichni to přece věděli a Andulo, ty si najdeš lepšího a máš na víc. Celé je to podpořené stovkou komentářů od podobně hysterických a frustrovaných kamarádek (opravdové to neřeší na veřejnosti).

Co dělat: Nedělejte nic!!! U hysterických párů je pravděpodobnost 99 %, že se za týden po první kalbě k sobě vrátí. A pak vysvětlovat, že vlastně on úplně blbec není, jen měl asi zlý víkend, není úplně ono.

Když už teda musíte mít takové lidi v přátelích… kteří jsou vůbec schopni takto vláčet svého, předevčírem „životního“ partnera sociálními sítěmi.

Prezentace svého IQ

Pod status nebo sdílenej odkaz vám člověk, co má namísto profilovky hlavu ještěrky a jmenuje se třeba „BiGdyck“ napíše:

„Bože, to jsou ho*na.“

Případně alternativu: „Bože, to jsou sra*ky.“

To je naštěstí vše, na víc jim slovní zásoba nestačí.

O co jde: O tupost.

Co dělat: Neztrácet čas. Člověk s egem a inteligencí má jméno, fotku a reaguje argumenty. Tady je blokování namístě, debata s tímto typem člověka je ztráta času. Pokud chcete ztrácet čas, pořiďte si čivavu (o tom příště).

Mazání přátel

„Tak, vážení, jelikož „argument jedna, argument dva“, dnes mažu přátele. Budu tu mít jen své blízké, supr kamarády a maximálně jejich supr kamarády.“

O co jde: Dotyčnou osobu strašně rozčílil jeden konkrétní člověk, ale jelikož jeho jméno nechce sdělit, aspoň zatím (viz Tajnosti), tak své rozčilení aplikuje globálně.

Co dělat: Nic, ono ve výsledku dotyčná osoba zredukuje svůj seznam ze 497 lidí na 496 lidí. Zaznamenat si, ze může nastoupit težší fáze popsaná výše, a být opatrný.

Láska nebeská

Se vztahem nebo přátelstvím taky opatrně. Je to sice protipól výše popsaného, ale je to jen obrácená hysterie.

„Ona+On: konečně ten pravý, holky, můj Alfrédek je nej!“

Pomalu. Celá Praha ví, že Alfy ohne vše, co potká, a o vás může mluvit jako o té, co „dobře vaří a je to tutovka, když nevyjde nic lepšího“. Psát pak za měsíc něco ve smyslu „Nechci o tom mluvit“…

„Ona+Ona: my dvě, sestry forever!“

No jo, až do doby, než praskne, jak jí „sestra“ obráží Alfyho.

Podobný scénář by se dal aplikovat na statusy z kategorie On+On „můj nejlepší kámoš“, ale to by už byla nuda. Je to celé přes kopírák.

Shrnutí

Vycházíme hlavně z faktu, že lidi, co chtějí něco udělat, to prostě udělají. Všechny výše popsané situace ale tito lidé řeší proklamacemi, ne skutky. Jiné je napsat – tak, vážení, já fakt 3 měsíce nepiju / posiluju / nechodím s tím blbcem, než každý týden zásobovat své chudáky přátele novým hrdinným statusem.

A když už chodím s nevhodným partnerem, řeším to jako člověk.

Nenechte takové upíry fungovat kolem sebe. Když nic, máme tu přece Blokování.