V zemi, té naší, to zase výrazně vře, ale proč? A proč čte tolik lidí Aeronet?

Nedávno mé oko zabrouzdalo na web Aeronet. Ne, že bych byla fandou tohoto serveru, právě naopak. Na katedře žurnalistiky, kterou studuji, nám už od prvního ročníku mimo řečí nenápadně vtloukají do hlavy, že se jedná o ruskou propagandu, která nemá jasné kořeny a ve svých konspiračních článcích se opírá o pouhé domněnky. Kolik jen nahodilých tvrzení, nepodložených žádnými důkazy, nebo odkazů, na tak překvapivé a unikátní zdroje, kterými redakce oplývá, jsem se v jednom článku dočetla, řeknu už za chvíli.

Vzhledem k tomu, že vidím ty titulky na Aeronetu útočící na naši univerzitu, zdůrazňuji, že k takovým závěrům bych nejspíše došla i sama. Stejně jako každý člověk zdravého rozumu. I tady mě však věrný fanoušek webu jednoduše hází do skupiny „Pražská kavárna“, které se v této oblasti stalo tak trochu nadužívaným pojmem zastiňujícím ledacos. Co na plat…

vystrizek-kraus

Jan Kraus nepřítelem číslo jedna

Nejvíce mě při čtení pobavilo, že se novým nepřítelem Parlamentních listů a Aeronetu po vzedmutí nevole lidu i uměleckých osobností, stal Jan Kraus. Na koho jiného totiž obrátit svou zlost, než na postavu „novináře“, v tomto případě někoho, kdo je ještě v celku nad věcí, a pouze chce lid během středečního večera pobavit. Od ostřejších politických debat, které vedl svého času na jedničce (v České televizi), se totiž bezesporu o dost vzdálil. Samozřejmě, k zvážení je poslední díl obsahující „dehonestující“ projevy umělců a Jiřího Bradyho. Ale skutečně by se Jan Kraus dočkal obvinění ze spolčení s Pražskou kavárnou a politické nevyváženosti, kdyby celý svůj pořad věnoval naopak chvále prezidenta?

„Pražská kavárna, která je velmi úzce napojená na Show Jana Krause, chtěla podle informací naší redakce zneužít Krausův pořad jako politickou agitku proti prezidentu Zemanovi, a to pouhé dva dny před slavnostním udílením vyznamenání k výročí 28. října na Pražském hradě. Lidé, kteří se pohybují okolo Show Jana Krause, vědí moc dobře, že je to pořad prostoupený tzv. Pražskou kavárnou. Stačí se podívat na jakýkoliv díl tohoto pořadu a musí vám to být jasné. Cílem této kampaně (myšleno Daniel Herman, více dále) je podle našich informací diskreditace a mediální poprava prezidenta republiky a také všech médií, které se vyjadřují v ČR proti migraci,“ pyšní se úžasným, sice nepodloženým, ale hlavně, že to lid žere, tvrzením Aeronet. Celá situace kolem předávání státních vyznamenání a ministra Daniela Hermana je totiž podle utajených zdrojů zpravodajskou hrou proti prezidentovi. Jak šokující!

Umělci se do toho nemají co plést!

Je výsadou pošetilců myslet si, že se snad všichni v republice, kteří mají přístup do médií a k veřejnosti spikli, a na jejich slovu není ani zrnka pravdy. Už jen rčení: „Na každém šprochu pravdy trochu.“ A je ještě více ponižující, že tyto své soudy opírají pouze o vlastní fantazii, takzvané zpravodajské zdroje a tajemné indicie. Jak jsme se dostali k tomu, že čerpáme informace z propagandistických plátků, které nejenom že své výroky nemají nijak podložené, ale zároveň ani nelze nijak vypátrat, kdo za nimi stojí? Kdyby Aeronet opravdu neměl co tajit, nepoodhalil by nám, kdo se za ním vlastně skrývá?

Dalším častým argumentem této sorty lidí je, že herci mají především hrát a zpěváci zpívat, ne se motat do politických věcí a vystupovat takzvaně v zájmu republiky. Skutečně je tomu tak? Protože kde bychom bez zmíněných umělců byli v listopadu 1989? A kde bychom bez jejich boje za svobodu a důstojnost byli teď? Jaká síla jim dávala pravomoc mluvit tehdy za celý lid a co jim v tom brání teď?

primakrausbrady

Hlásej pravdu svou tím, že budeš házet špínu na ostatní, vyvolávat strach a konspirovat

A nakonec zvažte, opravdu ve vás styl, kterým Aeronet píše, vyvolává pocit důvěryhodnosti? Já bych to přirovnala spíše k bulváru typu Blesk. Pokud by zdejší členové redakce a vedoucí kolotoče byli opravdu tak osvícení a šířili tu zářnou pravdu, proč ji podávají v této směšné formě? „Exkluzivně: V Česku byla spuštěna zpravodajská hra proti prezidentu republiky! Kauza „Brady“ nabírá děsivých rozměrů. Terčem je kromě Zemana už i TV Prima! Ruml vyzval k odvolání prezidenta! +VIDEO,“ nebo také: „Daniel Herman poté, co měl údajně dostat od Zemana tento slib podmíněný nesetkáním se s Dalajlámou, tak udělal přesný opak. S Dalajlámou se sešel. Schválně! A to by nebylo to nejhorší, protože Dalajláma na setkání pronesl opravdu strašné věci.“

K tomuhle už snad ani není co dodat. Hlásej pravdu svou tím, že budeš házet špínu na ostatní, vyvolávat strach a konspirovat, by se dalo označit za heslo Aeronetu. „Kdo je architektem této zpravodajské hry, k tomu máme v redakci indicie, které ukazují na lidi napojené na český neziskový sektor, americké velvyslanectví a také na pražské umělecké a divadelní kruhy. Jde dosud o největší spiknutí v novodobých polistopadových dějinách naší země. Taková synchronizace a časová provázanost vykazuje znaky profesionálního zpravodajského řízení s cílem diskreditovat prezidenta republiky.“

kim48c8ff_a09

Foto: Pixabay, Lidovky, Aeronet, Parlamentní listy