Pokud přemýšlíte, kam vyrazit na dovolenou, nebo na prodloužený víkend, vsaďte na jihočeský Český Krumlov. Pod zámeckou věží, která ze strmé skály dominuje celému městu, se nachází kouzelné prostředí plné magické atmosféry časů dávno minulých.

V dnešní době máme často pocit, že musíme objevovat svět. Cítíme potřebu vyjíždět do zahraničí a podnikat dlouhé cesty po celé planetě. Často přitom zapomínáme, že ty největší krásy se nacházejí přímo před našima očima. V naší zemi. Jednou z takových krás je i Český Krumlov. Město s bohatou historií, svými medvědy, jezy, zahradami a parky.

V zámku a podzámčí

Krumlovský zámek se svou do červena laděnou věží, která se tyčí nad městem postavena na vršku skály, jednoznačně představuje dominantu Českého Krumlova. To určitě víte. Co však možná nevíte je skutečnost, že zámek a přilehlé zahrady můžete nejen navštívit, ale můžete se zde i ubytovat. Tedy ne přímo na zámku, ale na prvním zámeckém nádvoří. Zde se ve starodávných prostorech nachází skutečně kouzelné ubytování s výhledem na zámek a kostel, z něhož přímo dýchá duch starých časů. Navíc je mimořádně praktické, že apartmány se nachází přímo nad koktejlovým barem, který může tvořit první, nebo naopak poslední zastávku vašeho putování nočním či večerním Krumlovem.

To pravé pro milovníky zvířat

Jistě není žádný tajemstvím, že během zdolávání kopce vedoucího k zámku, který je skutečně pořádný, se potkáte s výběhem medvědů, kteří se zde chovají již od dob Rožmberků. Protože vloni v létě zemřel legendární medvěd Petr Vok, jehož medvíďata byla známá z večerníčku Méďové, přebývá zde nyní již pouze jeho družka Kateřina a medvědice Terezie. Ta je dcerou Petra a Kateřiny. Pokud chcete medvědice ale skutečně spatřit, budete si pravděpodobně na mostě tvořícím střechu slavného medvědária chvíli počkat. Možná, že i budete muset přebíhat z jedné strany na druhou.

Zeleň lahodící nejen oku, ale i duši

Poté, co se potěšíte pohledem na roztomilé medvědy, kteří mají výběh upravený přesně podle svých potřeb, můžete pokračovat dále do zámeckých zahrad, které jsou poměrně rozlehlé. Nejsou však jediným místem, kde si můžete v Krumlově do sytosti užít relaxačních účinků, jimiž rostliny svou zelenou barvou působí na naši psychiku. Za procházkou i odpočinkem vyrazte i do zahrad pod prvním zámeckým nádvořím, nedaleko příjemné pizzerie s velmi ochotnou obsluhou, nebo do dalšího parku nacházejícího se pod zámkem, skalou a blízko řeky. Všude najdete spoustu laviček vybízejících k pohodovému nicnedělání a kochání se okolní krásou.

Káva, víno, pivo – vše, co vás napadne

A co je důležité, při tom všem chození, procházení se a objevování krumlovských krás se rozhodně nemusíte obávat, že by vám vyhládlo, nebo že byste snad trpěli žízní. Na každém kroku zde najdete rozkošné hospůdky a kavárničky, některé dokonce s teráskou a výhledem na řeku, zámek či kostel. Vybírat můžete z české i zahraniční kuchyně. Uvidíte jak stánky nabízející klasický trdelník se zmrzlinou i bez, tak i tradiční švejkovskou hospodu, nebo na druhé straně italské pizzerie servírující lehkou středomořskou kuchyni. Své zastoupení zde nachází i kuchyně indická a to v podobě vegetariánské restaurace Laibon, kde si na své přijdou i vegani. V některých dalších vybraných kavárnách dokonce do kávy dostanou i sójové mléko. Milovníci piva by rozhodně neměli zapomenout navštívit místní pivovar, kde se čepuje pivo Eggenberg. 

Kouzelné uličky

Až se nabažíte dobrého jídla a pití, můžete pokračovat v brouzdání kouzelnými uličkami, které mají jedinečnou atmosféru dávno minulých časů. Pokud toužíte po troše kulturního vyžití, vyzkoušejte třeba muzeum Tortury, voskových figurín, nebo zkuste nezabloudit v zrcadlovém bludišti. Výhodou je, že všechno se nachází relativně blízko, proto se nemusíte bát ani případného deště. Vždycky se můžete schovat v nějaké laskavé kavárničce a občerstvit se šálkem silné dobré kávy, než budete pokračovat v dalším putování.

Roztomilé obchůdky

V Krumlově najdete obchůdky všech možných zaměření. Pokud chcete svým blízkým přivést pěkný suvenýr, rozhodně neprohloupíte, dovezete-li tradiční Krumlovský perník. Můžete vybírat z řady druhů, z nichž všechny jsou stejně lahodné, typicky křupavé a voňavé. Nachází se zde třeba i čokoládovna, kde nabízí k ochutnání šálek skutečného tekutého blaha – rozpuštěné mléčné či hořké čokolády. Proto toho, kdo raději jí, než pije, je zde k výběru široké množství českých pralinek rozličných druhů a chutí. Na své si ale přijdou i milovníci módy, historie, literatury, nebo různých upomínkových drobností. Obchůdky nabízející toto všechno potkáte v Krumlově na každém kroku a snadno si tak můžete pořídit hřejivou vzpomínku na krásný výlet.

Ráj vodáků a bujarých pitek

V neposlední řadě musíme zmínit, že Krumlov je nejen městem žijícím kulturou a historií, ale také sportem. Z celé republiky i celého světa se sem každoročně v letním období v hojném počtu sjíždějí vodáci, kteří se snaží pokořit pověstné krumlovské jezy. Kolemjdoucí nadšeně zdraví svým typickým pozdravem „Ahooooj!“ a dodávají tak tomuto úžasnému jihočeskému městu šmrnc a koření zábavy a nespoutanosti.

Skanzen, nebo skutečný život?

Závěrem je na místě zodpovědět otázku, na níž se nám dostalo odpovědi z úst jednoho místního pracujícího v jedné z krumlovských pizzerií. Trochu smutným faktem je, že krásné historické centrum Českého Krumlova je dnes spíše skanzenem, než obývaným městem. Rušno je zde díky turistům, jimž místní za slušný peníz pronajímají právě nádherné historické prostory. Dle našich informací zde skutečně žije sotva 800 místních. Zbytek tvoří turisté. Ani tento fakt však českému Krumlovu neubírá na jeho jedinečnosti, která je zachovávána již po tisíciletí a nám zbývá než doufat, že bude v tomto duchu zachovávána i nadále.

Zdroje textu:

http://www.eggenberg.cz/

http://www.laibon.cz/?lang=en

http://echo24.cz/a/wedSY/uhynul-medved-petr-vok-tata-slavnych-medvidat-z-vecernicku

http://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/aktivity/medvedarium-cesky-krumlov.aspx

Zdroje fotografií:

www.pixabay.com